Aktualizované: Ministerstvo práce zruší akreditáciu Čistému dňu

Resocializačné stredisko Čistý deň
Pohľad na budovu v Galante, v ktorej bolo Resocializačné stredisko Čistý deň. Foto: archívne, SITA/Martin Havran
  • aktualizované: 18:30

BRATISLAVA 15. augusta (WebNoviny.sk) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny bezodkladne zruší akreditáciu resocializačnému stredisku Čistý deň. Robí to tak na základe toho, že rezortu v utorok krajské policajné riaditeľstvo v Trenčíne potvrdilo, že v obnovenom trestnom konaní jeho vyšetrovateľ vzniesol obvinenie z prečinu sexuálneho zneužívania voči bývalému pracovníkovi resocializačného strediska Čistý deň. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Veronika Husárová.

Generálna prokuratúra SR v proteste prokurátora voči prvostupňovému rozhodnutiu ministerstva v tejto veci uviedla, že MPSVR SR je povinné pred vydaním prvostupňového rozhodnutia požiadať o vyjadrenie Akreditačnú komisiu. „Zákonná úprava ukladá ministerstvu povinnosť predložiť akreditačnej komisii všetky relevantné podklady pre vydanie rozhodnutia a až následne, či už v súlade s jej vyjadrením, alebo v rozpore s ním, rozhodnúť. Ministerstvo tým, že pred vydaním rozhodnutia vec nepredložilo na vyjadrenie akreditačnej komisii, porušilo zákon.“

Rozhodnutie Akreditačnej komisie je rozhodujúce

„Ministerstvo teda podľa Generálnej prokuratúry SR nesmie ani teraz vydať rozhodnutie bez predchádzajúceho vyjadrenia zo strany Akreditačnej komisie. MPSVR SR preto návrh rozhodnutia o zrušení akreditácie resocializačnému stredisku Čistý deň predloží Akreditačnej komisii na jej najbližšie zasadnutie 23. augusta. Po jej rokovaní bude rozhodnutie o zrušení akreditácie doručené resocializačnému stredisku Čistý deň,“ uviedla Husárová.

Podľa poslankýň za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Eriky Jurinovej a Anny Verešovej je odobratie akreditácie potvrdením toho, že minister nemá čo robiť na svojom poste, pretože práve on nesie najväčšiu zodpovednosť. „Ukázalo sa, že reakčný čas ministra Richtera pri tomto škandalóznom prípade je 12 mesiacov. Pravda dobehla ministra aj jeho vládneho a straníckeho šéfa Fica po roku, dovtedy neustále presviedčali verejnosť, že veci nerozumieme a škandalizujeme ‚najlepšieho a najúspešnejšieho‘ ministra sociálnych vecí,“ uvádza sa v stanovisku poslankýň, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca OĽaNO Dano Mitas.

Rozhodnutie po dlhom čase

Ako ďalej uvádzajú, oči im nedokázalo otvoriť nič, ani jasné a jednoznačné stanoviská odborníkov či verejnej ochrankyne práv. „Je hrozné, že rozhodnutie napokon prichádza až po takom dlhom čase, pričom doterajšie postoje kompetentných napáchali už ťažko napraviteľné škody na deťoch a mladých ľuďoch,“ píše sa v stanovisku.

Zariadenie Čistý deň čelilo viacerým podozreniam zo zneužívania chovancov, ktoré preverovalo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, generálna prokuratúra i polícia, pričom vyšetrovanie niektorých prípadov ešte nie je ukončené. Ministerstvo napriek odporúčaniu jeho Akreditačnej komisie Čistému dňu akreditáciu na vykonávanie činnosti vo februári neodobralo. Pre kauzu sa opozícia v parlamente snažila dokonca vysloviť nedôveru ministrovi Jánovi Richterovi. Generálna prokuratúra následne v marci oznámila, že rozhodnutie ministerstva preskúma.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Richter
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR