Aktualizované: Ministerka vnútra stratila dôveru prezidenta Kisku, môže byť prekážkou vyšetrenia únosu Vietnamca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kiska, pellegrini
Zľava: Predseda vlády SR Peter Pellegrini a prezident SR Andrej Kiska počas prijatia premiéra SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 6. august 2018. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 6. augusta 15:16

BRATISLAVA 6. augusta (WebNoviny.sk) – Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) stratila dôveru prezidenta Andreja Kisku a podľa jeho slov môže byť prekážkou pri vyšetrovaní údajného únosu Vietnamca slovenským vládnym špeciálom.

Uviedol to prezident po stretnutí s predsedom vlády Petrom Pellegrinim (Smer-SD). Kiska žiada konkrétne opatrenia vlády na to, aby mohli slovenské orgány činné v trestnom konaní túto kauzu dôkladne vyšetriť.

Podľa prezidenta je útokom na dobré meno Slovenskej republiky predovšetkým zneužívanie vládnej moci na únos občana tretej krajiny či marenie vyšetrovania.

Treba odstrániť prekážky vyšetrovania

Andrej Kiska tiež doplnil, že rezort vnútra je kľúčový a ministerku Sakovú považuje za pravú ruku exministra Roberta Kaliňáka. Kiska sa v pondelok ešte stretne s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom a predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom (SNS).

Kiska takisto pripomenul, že podozrenia sú staré už niekoľko mesiacov a on sám vyzýval slovenské úrady, aby začali konať. „Prípad sa stal na území Slovenskej republiky. Použité bolo slovenské vládne lietadlo. Podozriví sú bývalí predstavitelia slovenskej štátnej moci a preto poriadok s nimi si má urobiť Slovenská republika a jej inštitúcie. Ak tomu niekto bráni, treba prijať opatrenia a odstrániť prekážky,“ povedal dnes Kiska s tým, že on za tú prekážku považuje práve Sakovú, ktorá stratila jeho dôveru.

Pripomenul, že sa netajil tým, že jej nomináciu považoval za premrhanú príležitosť. Saková sa podľa neho „skutočne správa, ako keby bola pravou rukou bývalého ministra vnútra.“ Aktuálne stanoviská jej rezortu sa zatiaľ Kiskovi javili ako „zle skrývaná snaha zametať stopy a chrániť bývalé vedenie“.

Útokom na Slovensko je zneužitie štátnej moci

Zachytil som tiež vyjadrenia, že tento prípad má byť útokom na Slovensko a jeho dobré meno. Čo je skutočným útokom na Slovensko, je zneužitie štátnej moci takým nehoráznym spôsobom, aký naznačuje priebeh vyšetrovania únosu nemeckými orgánmi. Útokom na Slovensko je snaha zahladiť stopy po zločine a zneužívať moc na marenie spravodlivosti. Útokom na Slovensko je medzinárodná blamáž a narušenie dôvery medzi našou krajinou a Nemeckom,“ povedala hlava štátu.

Kiska zároveň avizoval, že na stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom ide s jednou požiadavkou – ľudia na Slovensku si zaslúžia jasné a poctivé odpovede, nie návrat späť do mečiarizmu. „Budem žiadať presvedčivé opatrenia a signály, že orgány činné v trestnom konaní prípad vyšetrujú s plnou vážnosťou, s nasadením, aké si závažnosť podozrení zo zneužitia štátnej moci pri medzinárodnom únose vyžaduje,“ dodal Kiska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaDenisa Saková