Aktualizované: Minister kultúry Marek Maďarič podáva demisiu

Marek Maďarič
Minister kultúry SR Marek Maďarič podáva demisiu počas tlačovej konferencie na tému: Dôležité politické oznámenie ministra kultúry. Bratislava, 28. február 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 28. februára 15:27

BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) – Minister kultúry Marek Maďarič podáva demisiu. Oznámil to v stredu na tlačovej besede s témou: Dôležité politické oznámenie ministra kultúry.

„Každý normálny človek v štáte bol zasiahnutý a zhrozený z vraždy dvoch mladých ľudí. V pondelok policajný prezident vyslovil hypotézu, že vražda môže súvisieť s prácou novinára,“ uviedol Maďarič s tým, že jeho ako ministra kultúry vražda novinára stavia pred vážne otázky, ktoré sa týkajú médií i samotnej vraždy. „Neviem si predstaviť, že budem pokojne sedieť v kresle ministra,“ dodal.

Podarí sa objasniť vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej?

Situácia je mimoriadne vážna

O demisii uvažoval od pondelka. Či o demisii uvažujú viacerí, Maďarič nevie. Demisia podľa neho nie je jeho kalkul, ktorý sa týka jeho politickej budúcnosti.

„Pred dvoma rokmi by som si nemyslel, že podám demisiu. Neviem povedať, čo bude v budúcnosti. Neviem, ako sa bude vyvíjať situácia v Smere, v parlamente, vo vláde. Situácia je mimoriadne vážna,“ zdôraznil.

Maďarič zdôraznil, že demisia je jeho osobné rozhodnutie. Nevie sa totiž ľudsky stotožniť s tým, že bol zavraždený novinár. Ráno svoje rozhodnutie oznámil premiérovi Robertovi Ficovi a demisiu osobne doručí prezidentovi SR v pondelok.

Podľa Maďariča predseda vlády po rozhovore zobral jeho rozhodnutie na vedomie. Zároveň zdôraznil, že nemieni suplovať úlohu vyšetrovateľov a novinárov v súvislosti s vraždou. Podľa neho však informácie o prieniku mafie na Slovensko treba čo najskôr vyšetriť.

Odmieta paušálne obviňovanie Smeru

Maďarič zostáva členom Smeru. Uplatní si svoj poslanecký mandát, pretože bol zvolený v roku 2016 za poslanca NR SR. V NR SR je náhradníčkou za Maďariča Mária Janíková, ktorá tak ako poslankyňa skončí. Po regionálnych voľbách v novembri 2017 sa Maďarič vzdal funkcie podpredsedu Smeru-SD a zostal radovým členom strany.

„Chcem, aby na Slovensku bola strana Smer-SD. Moje pôsobenie ako poslanca bude primárne riadené mojím vedomím a svedomím,“ uviedol.

Chce sa zapojiť do práce koaličného poslanca, ale dosť autonómne. „Dobré veci budem podporovať, ale nemám problém nedať hlas automaticky, alebo podporiť návrh opozície,“ dodal. Podľa neho, ak by sa aj dokázalo, že na niečom majú podiel aj členovia Smeru, neznamená to kolektívnu vinu. Odmieta paušálne obviňovanie Smeru.

Odstupujúci minister nevie, kto ho nahradí. Bol by však rád, keby premiér jeho nástupcu s ním konzultoval.

O milióne v hotovosti na úrade vlády

Maďariča teší, že za jeho pôsobenia nedošlo k obmedzeniu slobody médií. „Osobne som s médiami nepestoval nadštandardné vzťahy, ale ani nepriateľské,“ konštatoval s tým, že pripomenul jeho úsilie o verejnoprávnosť médií. Priznal však, že verbálne atakovanie médií neprispelo vzťahom medzi politikmi a médiami.

Maďarič sa odmietol vyjadrovať k zotrvaniu ministra vnútra Roberta Kaliňáka vo funkcii. „Vôbec sa mi nechce dnes zabŕdať do tém kolegov vo vláde,“ povedal. Tvrdí, že sa nechce dostať do polohy, v ktorej by hovoril, kto vraždu vyšetrovať má alebo nemá. Minister si nemyslí, že ako radový člen Smeru má oprávnenie na základe medializovaných informácií robiť nejaké uzávery k straníckym kolegom.

Odstupujúci minister tiež uviedol, že premiérovi by nikdy takú mediálnu radu, aby priniesol na tlačovú besedu milión eur, nedal.

Životopis: Marek Maďarič

Mgr. Marek Maďarič sa narodil 23. marca 1966 v Bratislave. V roku 1989 ukončil štúdium na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Niekoľko rokov pôsobil ako dramaturg a šéfredaktor v Slovenskej televízii (STV) a v rokoch 2002-2004 zastával funkciu podpredsedu Rady STV.

V rokoch 2000-2002 a 2004-2006 bol vedúcim mediálneho a tlačového oddelenia strany Smer-SD a od roku 2006 je podpredsedom strany.

Od parlamentných volieb v roku 2002 bol Marek Maďarič asistentom poslanca Národnej rady (NR) SR a venoval sa podnikateľským aktivitám v oblasti mediálneho poradenstva. Po parlamentných voľbách do NR SR v roku 2006 sa stal v prvej vláde Roberta Fica ministrom kultúry. Túto funkciu vykonával do júla 2010, keď sa stal poslancom NR SR. V predčasných parlamentných voľbách do NR SR v marci 2012 bol opäť zvolený za poslanca za stranu Smer-SD a stal sa opäť ministrom kultúry v druhej vláde Roberta Fica.

Vo voľbách do NR SR v marci 2016 bol Marek Maďarič zvolený za poslanca za stranu Smer-SD, 23. marca ho prezident Andrej Kiska vymenoval za ministra kultúry. V tretej vláde Roberta Fica patril Maďarič ku kritikom vnútorných procesov, medzi prvými sa napríklad vyslovil za zrušenie Mečiarových amnestií, čo Robert Fico dlhodobo označoval za nemožné. Jeho nezhody vyústili do toho, že 9. decembra 2017 sa vzdal funkcie podpredsedu strany Smer-SD.

Dnes, 28. februára 2018, oznámil, že podá demisiu z postu ministra kultúry.

Marek Maďarič je autorom viacerých realizovaných televíznych scenárov, rozhlasových a divadelných hier.

Informácie pochádzajú z archívu agentúry SITA a zo stránky www.vlada.gov.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaMarek MaďaričRobert Fico
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SRSMER-SDVláda SR