BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) – Verejná správa sa má zoštíhliť, zefektívniť a stransparentniť. Taká je predstava ministerstva financií, ktoré v tomto zmysle pripravilo úlohy pre celý vládny kabinet. Z nich by okrem iného mal vzísť súpis nadbytočného majetku, ktorý bude môcť štát odpredať, ale aj návrh na inštitucionálne zmeny, teda rušenie či spájanie niektorých úradov. Minister financií Ivan Mikloš na štvrtkovej tlačovej konferencii pritom naznačil, že by sa to mohlo týkať napríklad regulačných úradov. „Máme tu príliš veľa regulačných úradov. Nevidím žiaden dôvod, prečo by tieto úrady nemohli fungovať ako jeden úrad. Toto môžem spomenúť, lebo sme sa už o tom bavili na politickej úrovni,“ konštatoval.
Súhrn všetkých úloh pre jednotlivé ministerstvá pritom rezort financií predkladá na rokovanie vlády v podobe návrhu na zvýšenie efektívnosti fungovania verejného sektora a zlepšenie stavu verejných financií. Konkrétne ide o 43 úloh, ktorých cieľom je podľa Mikloša dosiahnuť v hospodárení štátu systémové úspory. Tie sa totižto do budúcoročného rozpočtu ešte zakomponovať nepodarilo. „V tomto roku bolo objektívne veľmi málo času, aby sa do rozpočtu zakomponovali nástroje na zefektívnenie verejného sektora,“ konštatoval Mikloš.
Výsledkom úloh, ktoré ministerstvo financií ostatným rezortom zadáva, majú byť podľa Mikloša návrhy založené na princípe, že verejný sektor by mal robiť len také činnosti, ktoré dokáže robiť efektívne. Zároveň by malo platiť, že verejné výdavky by sa mali realizovať maximálne transparentne a efektívne. Termíny majú ministerstvá na splnenie úloh v návrhu rezortu financií stanovené rôzne. Veľká časť z nich má však byť podľa Mikloša hotová už do konca tohto roka. V konečnom dôsledku by sa však mali všetky postíhať tak, aby sa dali zapracovať do návrhu rozpočtu na rok 2012.
Ministerstvá by tak mali napríklad zmapovať a identifikovať majetok, ktorý nie je nevyhnutný pre riadne fungovanie verejnej správy. Ten, ktorý by sa ukázal ako nepotrebný, by sa mal podľa Mikloša predávať v elektronických aukciách, ktorých výnos by sa použil na rekonštrukciu a údržbu existujúcich nehnuteľností. „Elektronická aukcia je najúčinnejšia metóda, ktorá znižuje riziko korupcie a plytvania,“ tvrdí Mikloš.
Minister financií spomenul aj niektoré ďalšie konkrétne úlohy. Od rezortu dopravy napríklad očakáva analýzu a návrh riešenia stavu železničných spoločností, ktoré vykazujú straty, jasnú predstavu o výstavbe cestnej infraštruktúry, analýzu fungovania elektronického mýta a návrhy ako zabezpečiť, aby pre štát nebolo stratovou záležitosťou, či analýzu stavu a návrhy čo ďalej so štátnymi letiskami.
Rezort hospodárstva má zase pripraviť koncepciu podpory obnoviteľných zdrojov energie, pretože táto oblasť je podľa Mikloša jednou z tých, kde sa významne presadzujú lobistické skupiny, čo v konečnom dôsledku vedie k zdražovaniu elektrickej energie. Minister Miškov však dostane aj ďalšiu zaujímavú úlohu, a to navrhnúť systémové zmeny v odmeňovaní manažérov v štátnych firmách. „V zásade by malo ísť o systém, ktorý by bol spravodlivý, efektívny a motivačný,“ načrtol Mikloš, čo by od rezortu hospodárstva v tejto oblasti očakával. Odmeňovanie manažérov by však malo podľa neho závisieť nielen od zisku konkrétnej spoločnosti, ale aj od celkového stavu tej ktorej spoločnosti.
Úlohy dostane aj rezort pôdohospodárstva napríklad pri návrhu zefektívnenia hospodárení lesov a fungovania Slovenského pozemkového fondu. Od rezortu práce Mikloš očakáva napríklad návrhy na vylepšenie zákona o štátnej službe či odpovede na otázky, ako zefektívniť prvý dôchodkový pilier. Rezort výstavby by sa mal zase zaoberať efektivitou vodohospodárskych podnikov a obrana by mala vytipovať oblasti, kde je možné scivilňovanie. Sám sebe pritom minister financií pridelil úlohu zanalyzovať možnosti eliminácie daňových únikov a znížiť plytvanie pri poisťovaní štátneho majetku.
SITA