Mexiko chce pomôcť a navrhuje, aby mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou viedli India s Vatikánom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vojna, útok, Rusko, Ukrajina, vojak
Žena máva ukrajinskou vlajkou na zničenom ruskom tanku v Kyjeve. Foto: SITA/AP

Mexiko navrhlo, aby India a Vatikán viedli dialóg podporovaný Organizáciou Spojených národov (OSN) v snahe dospieť k mierovej dohode medzi Ruskom a Ukrajinou. Minister zahraničia Marcelo Ebrard v OSN vyhlásil, že „nemožno zatvoriť dvere politickému dialógu a diplomatickému vyjednávaniu“, pretože súčasné medzinárodné napätie sa nedá vyriešiť silou.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Mexiko podľa jeho slov urobí čokoľvek bude potrebné, aby zorganizovalo rokovania, ale je toho názoru, že OSN a ďalší aktéri by ich mali viesť.

Úsilie Mexika o sprostredkovanie rokovaní sa ešte pred jeho formálnym oznámením stretlo s kritikou zo strany Ukrajiny. Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak minulý týždeň obvinil mexického prezidenta Manuela Lópeza Obradora z toho, že predložil ruský plán a využil vojnu pre svoje vlastné vzťahy s verejnosťou.

„Máte v pláne udržať milióny ľudí pod okupáciou, zvýšiť počet masových hrobov a poskytnúť Rusku čas na obnovenie zásob pred ďalšou ofenzívou?“ vyjadril sa Podoľak.

Mexiko odsúdilo ruskú inváziu na Ukrajine, ale tiež tvrdí, že sankcie proti Moskve a dodávanie zbraní Ukrajine konflikt len zhoršujú.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrés Manuel López ObradorMarcelo EbrardMychajlo Podoľak
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)