Meteorológovia vydali výstrahy, na Slovensku máme 38 oranžových okresov a opäť udrú aj búrky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výstrahy pred vysokými teplotami a búrkami
Na stredu aj štvrtok sú vydané výstrahy pred vysokými teplotami a Slovensko potrápia opäť aj búrky. Foto: www.gettyimages.com - koláž SITA Webnoviny.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 10. júla 12:54

Horúčavy na Slovensku naberajú na sile, kým v utorok platila výstraha druhého stupňa pre trinásť okresov, v stredu ich je už 38.

>>> Výstrahy vydané na štvrtok

Meteorológovia na oranžovo zafarbili Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj aj okresy Krupina, Lučenec, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Prievidza, Trenčín, Košice mesto, Košice okolie, Michalovce, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Humenné a Vranov nad Topľou. „Miestami sa očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 35 až 37 stupňov Celzia,“ informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.

Výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami

Varovanie prvého stupňa platí od 14:00 do 18:00 pre okresy Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Detva, Poltár, Zvolen, Ilava, Myjava, Považská Bystrica, Púchov, Gelnica, Spišská Nová Ves, Bardejov, Levoča, Medzilaborce, Prešov, Sabinov, Snina, Stropkov, Svidník, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Martin, Turčianske Teplice, Čadca a Žilina. V týchto častiach Slovenska bude miestami 33 až 34 stupňov Celzia.

„Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ varujú meteorológovia.

Výstrahy prvého a druhého stupňa pred vysokými teplotami vydané na stredu 10. júla 2024
Výstrahy prvého a druhého stupňa pred vysokými teplotami vydané na stredu 10. júla 2024. Foto: www.shmu.sk.

Varovanie prvého stupňa pred búrkami

Mimoriadne teplé a dusné počasie môžu stredu popoludní schladiť prehánky alebo búrky, ktoré sa podľa meteorológov môžu vyskytnúť najmä na západe Slovenska.

Výstrahy pred búrkami však na stredu vydané nie sú, ale na štvrtok už ich SHMÚ vydal. Pre celý Bratislavský kraj a okresy Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Topoľčany, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica, Trnava je vydaná výstraha od polnoci do ôsmej ráno.

Od polnoci do 20:00 je varovanie platné pre okresy Bánovce nad Bebravou, Ilava, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Trenčín, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Martin, Turčianske Teplice, Čadca a Žilina.

Pre celý Banskobystrický kraj a tiež okresy Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Levice, Kežmarok, Levoča, Poprad, Stará Ľubovňa, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Námestovo, Ružomberok a Tvrdošín je žltá výstraha vydaná vo štvrtok od 8:00 do 20:00.

V uvedených okresoch sa môžu podľa meteorológov vyskytnúť búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 mm v priebehu 30 min, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami. „Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov. Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov a pod.),“ upozorňuje SHMÚ.

Výstraha prvého stupňa pred búrkami vydaná na štvrtok 11. júla 2024
Výstraha prvého stupňa pred búrkami vydaná na štvrtok 11. júla 2024. Foto: www.shmu.sk.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav