Mestom na východe Afganistanu otriasol mohutný bombový útok, zahynulo najmenej 21 ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Afganistan
Foto: ilustračné, SITA/AP

Pri mohutnom samovražednom bombovom útoku na východe Afganistanu zahynulo najmenej 21 osôb a ďalších 90 ľudí utrpelo zranenia. Informovali o tom v sobotu tamojšie orgány.

K zodpovednosti za explóziu v meste Pol-e Alam, metropole provincie Logar, sa zatiaľ nikto neprihlásil. Neexistujú ani žiadne indície, prečo sa atentátnik zameral práve na penzión, kde odpálil nálož.

Ministerstvo viní Taliban

V Afganistane však vláda poskytuje zdarma penzióny pre chudobných, cestujúcich či študentov. Ministerstvo vnútra obvinilo z útoku hnutie Taliban, ktorý však dosiaľ neposkytol žiadne stanovisko.

Útok nastal v predvečer oficiálneho začiatku sťahovania vojenských jednotiek Spojených štátov a Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) z Afganistanu.

Žiadne záruky bezpečnosti

Práve spomenutý Taliban požadoval, aby sa všetky americké jednotky stiahli z krajiny do 1. mája a neponúkol žiadne záruky bezpečnosti odchádzajúcich jednotiek.

Odsun vojakov, ktorý by sa mal uskutočniť najneskôr do 11. septembra, prichádza v období, keď vplyv Talibanu opäť narastá. Toto hnutie momentálne kontroluje približne polovicu Afganistanu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať