Mesto Manbidž je oslobodené od IS, vyhlásili sýrski Kurdi

Kurdi sa musia brániť pred bojovníkmi Islamského štátu
Povstalci zo sunnitskej extrémistickej skupiny Islamský štát obsadili sever Iraku. Plánujú tiež veľkú ofenzívu proti Kurdom. Na pozície militantov začalo v piatok útočiť aj americké letectvo. Foto: SITA/AP

ISTANBUL 12. augusta (WebNoviny.sk) – Ozbrojené jednotky sýrskych Kurdov, podporené americkými náletmi, oznámili v piatok „oslobodenie“ strategického mesta Manbidž na severe Sýrie z rúk militantov skupiny Islamský štát (IS). Po ukončení záverečnej ofenzívy podľa nich v meste pokračujú už len odmínovacie operácie, vyplýva z vyhlásenia zverejneného prokurdskou tlačovou agentúrou Firat.

Posledná časť mesta, ktorá bola pod kontrolou IS, bola „úplne vyčistená od bánd“, uvádza vyhlásenie Manbidžskej vojenskej rady s tým, že kľúčovú úlohu zohrali letecké útoky USA, informuje agentúra DPA.

Demokratické sily Sýrie (SDF), Spojenými štátmi podporovaná aliancia kurdských, arabských a iných milícií bojujúcich proti IS a ďalším extrémistickým skupinám na severe Sýrie, predtým oznámili, že v piatok začali záverečný útok v Manbidži.

Operácia zameraná na dobytie mesta z rúk extrémistov IS, ktorý Manbidž ovládali od roku 2014, trvala celkovo 73 dní. SDF ešte minulý týždeň uviedli, že mesto so vzdušnou podporou koalície pod vedením USA takmer úplne dobyli a ostávalo ho len „vyčistiť“ od hŕstky bojovníkov IS, ktorý sa tam zabarikádovali.

Obsadenie Manbidžu, ležiaceho neďaleko Turecka, a jeho okolia bude podľa agentúry Reuters znamenať, že IS stratí poslednú prístupovú cestu k tureckej hranici a zostane v tejto oblasti odrezaný od okolitého sveta. DPA uvádza, že tiež významne obmedzí možnosti IS pri dopravovaní zásob a bojovníkov do hlavnej bašty tejto skupiny, severosýrskeho mesta Rakka, i zvyšných území, ktoré kontroluje v Sýrii a Iraku.

Militanti IS unikajúci z ManbidžU zajali približne 2000 civilistov a používajú ich ako ľudské štíty. Tlačovú agentúru DPA o tom v piatok informoval predstaviteľ tamojších kurdských jednotiek. „Nestrieľali sme do militantov, keď utekali smerom do mesta Džarábulus (v provincii Aleppo), lebo mali so sebou civilistov,“ vysvetlil Šarfán Darwíš, hovorca Kurdskej vojenskej rady v Manbidži.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát