Islamský štát už prišiel v Iraku a Sýrii o 45 000 bojovníkov

Islamský štát
Foto: ilustračné, SITA/AP

WASHINGTON 11. augusta (WebNoviny.sk) – Vojenské ťaženie proti Islamskému štátu (IS) v Iraku a Sýrii pripravilo túto militantnú teroristickú organizáciu o 45.000 bojovníkov. Vyhlásil to v stredu americký generálporučík Sean MacFarland, ktorý je veliteľom medzinárodnej koalície proti IS.

Podľa odhadov MacFarlanda, ktoré priniesla agentúra AP, sa počet a „kvalita“ bojovníkov IS znižuje a v súčasnosti ich dokopy nemusí byť viac než zhruba 15.000. Aj keď je ťažké určiť presnejší počet, odhaduje sa, že v radoch IS bojuje menej ako 19.000-25.000 osôb, čo je rozsah uvádzaný oficiálnymi zdrojmi skôr v tomto roku.

MacFarland tiež povedal, že Američanmi podporovaná koalícia Demokratické sily Sýrii by mohla v priebehu niekoľkých týždňov definitívne poraziť IS v meste Manbidž na severe Sýrie a odrezať tak týmto džihádistom prístup ku hraniciam Turecka. Američania podľa neho medzitým pracujú na úpravách leteckej základne Kajjára v Iraku, aby mohla poslúžiť pri plánovanej ofenzíve s cieľom ukončiť nadvládu IS nad mestom Mósul.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát