Diana Fabiánová (1979, Bratislava) absolvovala v roku 2003 štúdium masmédií a marketingovej komunikácie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave a v roku 2005 dokumentárnu réžiu na španielskej ESCAC (Graduate School of Cinema and Audiovisuals in Catalunia). Nakrútila krátky dokumentárny film La isla de Mamen a celovečerný dokumentárny film Mesiac v nás (The Moon Inside You).
Menštruácia nie je zvyčajným filmovým námetom. Ako vznikol nápad natočiť dokumentárny film na túto, priznajme si, aj tabuizovanú tému?
Film vznikol zo zvedavosti, chcela som zistiť, prečo menštruácia bolí. Hľadala som niečo iné ako tabletku a injekciu proti bolesti a zistila som, že alternatívne spôsoby ako tanec alebo cvičenie správne zamerané na oblasť spodného brucha mi priam zázračne pomohli. Zaujalo ma to. Hľadala som ďalej, no žiadne knihy či filmy, ktoré by sa menštruácii venovali inak ako klinickým spôsobom som nenašla. Tak som sa rozhodla, že svoje ročné postgraduálne štúdia dokumentárnej réžie v Barcelone (ESCAC – Graduate School of Cinema and Audiovisuals in Catalunia, pozn. redakcie) ukončím filmom práve o ceste k bezbolestnej menštruácii. Film získal ocenenie najlepší projekt roka, začali sa oň zaujímať producenti. Odvtedy rástol a rástol, až z neho i vďaka spolupráci s uznávaným španielskym kameramanom Jeronimom Molerom vznikol celovečerný umelecký dokument Mesiac v nás produkovaný najmä francúzskou Arte a Slovenskou televíziou.
Čo si chcela divákovi svojho dokumentu odkázať? Čo by si mal z neho odniesť?
Film som spravila preto, aby ľudia začali uvažovať o menštruácii v novom uhle pohľadu, neverili tomu, čo sa o nej traduje. Chcem divákom – ženám a aj mužom dodať odvahu na vlastné skúmanie niečoho tak prirodzeného, čím menštruačný cyklus určite je. Dokument neponúka zázračné riešenia, skôr pootvára akési okienko nového zmyslu a prínosu, ktorý menzes má a to nielen pre ženy, no aj pre mužov. Pre mužov preto, aby lepšie porozumeli svojim ženám – partnerkám, dcéram. Ženám zas chcem dodať odvahu hľadať cestu k sebe samej, viac sa spoznať a nebáť sa žiadnych tabu a stereotypov. Bola by som rada, aby i vďaka filmu za týmto cieľom išli a zistili, čo ich telo potrebuje, čo sa im snaží bolestivou menštruáciou povedať. Ak budú hľadať príčinu, verím, že nájdu spôsob ako to nepríjemné odstrániť. Mne sa to podarilo.
Čo sa stane keď zmizne bolesť?
Na povrch vyjdú úplne nové veci. Tým, že som odstránila vlastnú bolesť, začala som vnímať inak svoje telo, svoje nálady a z bolestného obdobia sa stalo obdobie veľmi kreatívne. Dokonca mám v tom čase oveľa silnejšie a zmysluplnejšie sny, som tvorivejšia v práci. Je to pre mňa hĺbavé až meditačné obdobie. Dokazuje mi to, že v živote môžeme zmenou prístupu a venovaním pozornosti sebe samej, zmeniť svoju každodennú realitu. Podľa mňa je dôležité dosiahnuť, aby sa o téme menštruácie bežne, no hlavne uvoľnene rozprávalo. Na druhej strane nechcem ju nijak idealizovať. Je to normálna časť ženstva, života. Tak prečo sa k nej tak nestavať? Bohužiaľ v niektorých kultúrach je dodnes považovaná dokonca za nebezpečnú. Môj film sa snaží humorom až iróniou bojovať proti predsudkom a odľahčiť tému, ktorá sama o sebe nie je sexi. V skutočnosti však môže byť fajn.
Hovoríš o humore a irónii. Netreba čakať klasický dokument o anatómii ľudského tela?
Určite nie. Film dopĺňajú plastelínové animácie, ktoré majú upútať najmä najmladších divákov. Veľa dievčat nevie ako v skutočnosti maternica vyzerá a čo sa v nej odohráva. Preto vtipná animácia vajíčka s dlhými mihalnicami a plnými perami vykresľuje príbeh toho, čo sa vo vnútri ich tela naozaj odohráva. Podobne s humorom sú stvárnené povery o menštruácii, ako napríklad, že menštruujúca žena privoláva zlé počasie, v jej blízkosti vednú kvety či vypadávajú vlasy. Dokument tiež dopĺňajú humorné hrané zložky, plné fantázie, ktoré ukazujú niektoré najsilnejšie tabuizované aspekty. Například, čo by sa stalo, keby sa menštruácia používala ako parfém alebo sa ochutnala…
Dokument vznikal pomerne dlho a nebol ani lacný. Ako je možné, že ste na neho zohnali dosť prostriedkov? Najmä, ak si nebola producentom vôbec známa.
Téma producentov zaujala asi aj svojou provokatívnosťou a tým, že doteraz nebola spracovaná. Bez ich záujmu by film nemohol vzniknúť. Od začiatku až po finále ubehlo tri a pol roka a finančne sa na ňom podieľalo niekoľko európskych televíznych staníc. Prostriedky sme získali aj z grantov ministerstiev kultúry na Slovensku a vo Francúzsku. Za expertmi a vedcami sme putovali po viacerých krajinách Európy – Slovensku, Českej republike, Španielsku, Francúzsku, Lichtenštajnsku, Kanárskych ostrovoch a Anglicku, boli sme aj v Severnej a Južnej Amerike, v Austrálii. Veľa času zabral výskum, nadviazanie kontaktov, štúdium tématiky.
To, že to stálo za to dokazuje záujem o snímku. Oficiálna medzinárodná premiéra sa konala v lete na Medzinárodnom filmovom festivale v Locarne. Odvtedy putuje po celom svete.
Po Locarne doteraz film zaradili do svojho programu medzinárodné filmové festivaly v Montreale, Chicagu, New Yorku, Washingtone, Bombaji, Seville, Amsterdame. Premiéry mal v Paríži a Barcelone. Naposledy, na prelome novembra a decembra, ho uviedol aj Medzinárodný filmový festival Bratislave. Vidieť ho v júli mohli návštevníci Artfilmu v Trenčianskych Tepliciach. Dokument získal koncom októbra na newyorskom The Gotham Screen Film Festival Špeciálnu cenu poroty. No napríklad v Latinskej Amerike nás odmietli s tým, že ide o „nedôstojnú“ tému. Rovnaký prístup mali v španielskej televízii. Vyzerá to tak, že festivalové turné s Mesiacom v nás bude pokračovať ešte rok. Vidieť by ho malo publikum v Nórsku, Fínsku, Austrálii, Kanade, USA a niektorých ázijských krajinách. Mal by sa tiež dostať do kinodistribúcie v Španielsku, Nemecku, USA, Kanade a ak všetko dobre dopadne tak aj na Slovensku.
Dokumentu sa darí na festivaloch. Rovnako dobre ho prijíma i publikum?
Áno, zatiaľ sú na film veľmi pozitívne reakcie. Dokonca v zahraničí robia ženy vlastné súkromné projekcie pre priateľky, či ženské združenia. Niekedy si na to prenajímajú i kinosály. Záujem majú školy, ktoré ho používajú na diskusie s dospievajúcimi študentmi na hodinách biológie alebo sexuálnej výchovy. Veľa žien mi tiež hovorilo, že pri sledovaní filmu plakali, uvoľnilo sa v nich niečo, čo ich dlho trápilo a schovávali to. Verím, že aj vďaka rozbiehajúcej sa distribúcii po kinách sa dostane najmä k mladým dievčatám, pomôže im čo najskôr prekonať prípadné problémy, viac sa stotožniť so svojim telom. Pozitívne reakcie sú tiež od mužov. Viacerí mi vraveli, že im je ľúto, že to, čo film ukazuje nevedeli skôr. Lepšie by svoju priateľku chápali a možno by zabránili zbytočným konfliktom.
Každý takouto témou nadšený byť nemusí.
Určite je dosť ľudí, ktorým sa film nepáči. Zvyčajne však mlčia, či odídu zo sály. Aj počas nakrúcania som sa stretla s odmietavými reakciami. Niekedy respondenti nechceli vôbec rozprávať. Dokonca niektorí nákupcovia z televízii povedali, že niečo také nebudú môcť nikdy odvysielať, lebo sa to skrátka nepatrí. Stalo sa nám to dokonca v prípade jedného zo štátnych televíznych kanálov v Spojených štátoch. No aj bývalá riaditeľka BBC povedala, že dokument o menštruácii pustia iba cez jej mŕtvolu. V BBC už nie je a film tam má zelenú. Reakcie sú buď veľmi pozitívne, alebo veľmi negatívne. Keď som prišla do USA nechceli ma pustiť dve hodiny z colnice. Neverili, že som prišla do USA na medzinárodný filmový festival prezentovať dokumentárny film o menštruácii, že taký dokument existuje. Zdalo sa im nepravdepodobné, že by o menštruácii niekto robil film. Mysleli si, že si vymýšľam, či dokonca provokujem.
Viac ako tri roky práce. To musí znamenať množstvo filmového materiálu.
Áno, natočili sme okolo 150 hodín v štyroch svetových jazykoch. Trhalo mi srdce postrihať ich na 75 minút. Ostalo veľmi veľa zaujímavého, no hlavne užitočného materiálu. Chcem z neho neskôr urobiť mini seriál pre školy, ale aj pre normálneho diváka. O menštruácii a strave, jóge, čínskej medicíne, nových vedeckých výskumoch a iných súvisiacich témach. Záujemcovia o film si ho môžu pozrieť aj na DVD. Predáva ho jedna zo sietí kníhkupectiev na Slovensku v anglickej a slovenskej verzii. Zatiaľ je na DVD len film. Neskôr, keď sa nám podarí získať distribúciu rozšíri sa na dvoj-DVD, kde budú rituály rôznych kultúr spojené s menštruáciou, tiež antropologické, sociologické, filozofické, náboženské, kulturologické, či zdravotné súvislosti.
Zhovárala sa Tatiana Majerská