BRATISLAVA 25. júla (WEBNOVINY) – Medzi obeťami ani zranenými zo sobotňajšej masovej technoparty Loveparade v západonemeckom Duisburgu by nemali byť žiadni slovenskí občania. „Podľa informácií, ktoré sme doteraz získali, nie je žiadny Slovák ani medzi obeťami, ani medzi zranenými,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí SR Peter Stano. Ako dodal, žiadny slovenský občan zatiaľ našu diplomaciu nežiadal o pomoc v súvislosti s tragickou udalosťou.
Pri nešťastí krátko pred začiatkom obľúbeného podujatia zahynulo v sobotu v tlačenici 19 ľudí a ďalších 342 osôb utrpelo zranenia, z toho 15 vážne. Nemecké médiá informovali, že na tohtoročnú party prišlo viac ako 1,4 milióna ľudí. Vedúci festivalu Rainer Schaller vyhlásil, že je to koniec pre Loveparade a akcia sa už nikdy viac nebude konať.
Polícia spustila vyšetrovanie príčin nešťastia. Z prvých policajných záznamov zatiaľ vyplýva, že organizátori podcenili počet návštevníkov a kapacitu uzatvoreného priestoru. Tanečná megaparty sa prvýkrát konala v uzatvorenom priestranstve bývalej železničnej stanice, ktoré má kapacitu 700 tisíc ľudí. Na Loveparade ale prišlo vyše 1,4 milióna nadšencov. Usporiadateľov príbuzní obetí obvinili z nedostatočného zabezpečenia bezpečnostných opatrení. Najväčším zlyhaním bol fakt, že na podujatie s vyše miliónovou účasťou viedol iba jeden vchod.
Polícia zatiaľ identifikovala 16 z 19 obetí, tie boli vo veku od 20 do 40 rokov. Sú medzi nimi štyria cudzinci, Austrálčanka, Talian, Holanďan a Číňan. K nešťastiu došlo v sobotu krátko pred začatím festivalu v priestore pred tunelom smerom do areálu. Návštevníci tam čakali na vstup do priestorov preplnenej bývalej železničnej stanice, kde sa technoparty konala. Po tom, čo v sobotu po 17:00 pracovníci uzavreli vstup pre preplnenie priestorov a nútili ľudí odísť, vypukla panika a chaos. Tisíce ľudí smerovali na záverečný koncert, oproti nim sa ale tlačil opačný dav von z areálu. Obete podľa lekárov ušliapal alebo zadusil vydesený dav.
Záchranári mali problémy dostať sa k obetiam, ktoré sa nachádzali pri a v tuneli. Pred vstupom doňho ležali na zemi telá obetí, záchranári dávali prvú pomoc zraneným. Niektorých zranených odviezli sanitky Červeného kríža.
Frank Kopatschek, hovorca mestských úradov, ešte v sobotu informoval, že na zasadaní lokálneho krízového štábu sa rozhodlo, že tanečné podujatie neprerušia, pretože by to mohlo vyvolať ďalšiu paniku. Väčšina z účastníkov Loveparade ani nevedela, že k nejakému incidentu vôbec došlo a tancovali až do nedeľného rána.
Po prvý raz sa hudobný festival Loveparade, ktorý je sviatkom klubovej kultúry, uskutočnil ako spontánne podujatie asi 150 milovníkov technohudby v Berlíne v roku 1989, a to štyri mesiace pred pádom Berlínskeho múru. Až do roku 2006 sa obrovská tanečná party konala v Berlíne. Neskôr sa však pre finančné problémy začala presúvať vždy do iného nemeckého mesta. Podujatie priťahuje milovníkov tanečnej hudby z celého sveta, napríklad aj z Brazílie, Ruska, Holandska, Španielska či Austrálie. V roku 2008 navštívilo Loveparade 1,6 milióna ľudí, čo bol nový rekord.
SITA