Matovičove 500-eurové poukazy dostali na vláde zelenú, konečné slovo však budú mať poslanci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 86. schôdze
Minister financií Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Vláda na stredajšom rokovaní schválila návrh na poskytnutie poukazov v hodnote 500 eur seniorom nad 60 rokov, ktorí sa nechajú do 15. januára 2022 zaočkovať prvou alebo druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 alebo do 30. júna 2022 dostanú tretiu posilňovaciu dávku. Kabinet zároveň schválil návrh, aby parlament rokoval o tomto návrhu v skrátenom legislatívnom konaní.

Suma môže byť až na 600 miliónov eur

Ministerstvo odhaduje, že na podporu očkovania rizikovej skupiny obyvateľstva, ako aj prevádzok najviac zasiahnutých pandémiou, minie touto formou celkovo 500 miliónov eur. Vzhľadom na počet Slovákov vo veku nad 60 rokov, ktorých je 1,2 milióna, je však možné, že suma sa vyšplhá na 600 miliónov eur.

Viac o téme: Koronavírus

Očkovací poukaz bude určený fyzickým osobám s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku, ktoré do konca roka 2021 dovŕšili 60 rokov. Dostanú ho tí seniori, ktorí sa nechajú zaočkovať prvou dávkou očkovacej látky alebo jednodávkovou očkovacou látkou v období od 26. novembra 2021 do 24. decembra 2021 alebo sa do tohto termínu na takéto očkovanie registrujú a následne ho absolvujú do 15. januára 2022.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Na poukaz budú mať nárok aj seniori, ktorí dostanú posilňovaciu dávku očkovacej látky do 24. decembra 2021 alebo sa do tohto termínu zaregistrujú a samotnú vakcináciu absolvujú do 15. januára 2022. Podmienky splnia aj tí seniori, ktorí si do 30. júna 2022 nechajú pichnúť tretiu dávku vakcíny, a to v prípade, ak tú druhú dostali do 24. decembra 2021.

Podpora zvýšenia zaočkovanosti

Poukaz budú môcť seniori dať aj inej fyzickej osobe, napríklad svojim deťom alebo vnúčatám. Očkovacie poukazy sa budú môcť použiť vo vybraných podnikoch, konkrétne v hoteloch, penziónoch, reštauráciách a kaviarňach, ako aj na kultúrne podujatia v divadlách, galériách a kinách.

Budú sa môcť taktiež využiť vo vybraných službách, akými sú kaderníctva, kozmetické a masérske salóny, posilňovne a športové kluby. „Ide o finančné opatrenie zamerané na prekonanie pandémie a sleduje najdôležitejší legitímny cieľ, ktorým je podpora zvýšenia zaočkovanosti populácie Slovenskej republiky a zabezpečenie kolektívnej imunity proti ochoreniu COVID-19,” píše sa v zdôvodnení.

Toto opatrenie považuje rezort financií za také, ktoré má prispieť nielen k záchrane mnohých ľudských životov, ale tiež má potenciál priniesť aj výrazné finančné efekty súvisiace s úsporou výdavkov na zdravotnú starostlivosť a zabrániť negatívnym vplyvom na finančné hospodárenie Slovenska.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRVláda SR