MATOVIČ: Moja výpoveď bola pre politické strany nepríjemná

Igor matovic
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Nezaradený poslanec NR SR Igor Matovič si nemyslí, že by chcel s jeho výpoveďou na Generálnej prokuratúre (GP) SR niekto manipulovať a preto došlo k jej skartácii. „Stala sa ľudská chyba,“ uviedol pred novinármi.

Matovič dnes popísal, ako prebiehal jeho výsluch. Trval približne od štvrť na jedenásť do pol jednej. Po výsluchu Jozef Čentéš povedal sekretárke, aby zápisnicu z výsluchu z počítača vytlačila a vymazala, aby sa niekde neobjavila. Približne o druhej Čentéš volal Matovičovi, či by sa mohol vrátiť na prokuratúru, lebo jeho výpoveď omylom skartovali.

Poslanec prišiel o pol tretej na GP. Najskôr sa snažili nainštalovať programy na obnovu vymazaného súboru na počítači riaditeľa trestného odboru GP Tibora Šumichrasta, pretože práve v jeho kancelárii prebiehal pôvodne výsluch. Dnes Matovič Šumichrasta označil za blízkeho námestníkovi GP Dobroslavovi Trnkovi. Obnova súboru sa však nepodarila, preto sa výsluch opakoval, ale tentoraz v kancelárii Čentéša. Matovič sa snažil i druhýkrát zopakovať svoju výpoveď tak, ako to spravil prvý raz. „Moja výpoveď bola nepríjemná politickým stranám, ale nemyslím, že sa s tým chcelo manipulovať. Snažil som sa povedať všetko, čo aj predtým. Nemal som pocit, že by chcel niekto niečo manipulovať. Stala sa ľudská chyba,“ uviedol.

Poslanec vypovedal na GP o možnej korupcii pri straníckych nomináciách (29. júla 2011)

Volil Čentéša, aj keď ho nepoznal

Matovič dnes priznal, že v tajnej voľbe generálneho prokurátora volil Čentéša, aj keď ho nepoznal. „Za osem mesiacov nikto neprišiel so žiadnou kauzou v jeho neprospech. Prešiel lustráciou na verejnosti. Preto som za neho hlasoval. Nikto nemal k nemu odborné ani morálne výhrady,“ vyhlásil s tým, že aj jeho výpoveď bola robená profesionálne, i keď bol v časovom strese, lebo podvečer mal odísť na dovolenku. „Nemalo by to slúžiť na jeho diskreditáciu a zámienka na jeho nevymenovanie,“ dodal k celej situácii Matovič.
Čentéš
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Svítok

Informácie, že sekretárka generálneho prokurátora skartovala časť spisového materiálu výpovede Igora Matoviča omylom, nie sú pravdivé.

Tvrdí to v pondelkovom stanovisku Generálna prokuratúra Slovenskej republiky. Nezávislý poslanec Národnej rady SR a líder Obyčajných ľudí Igor Matovič vypovedal o údajnej korupcii medzi politikmi v piatok 29. júla, pričom povedal, že musel vypovedať dvakrát, pretože jeho prvú výpoveď sekretárka omylom skartovala.

Administratívne pracovníčky po schválení prvej výpovede Matoviča so spisom nemanipulovali. Po jeho výpovedi so spisom už neprišli do kontaktu a „skartáciu vykonal niekto iný,“ informovala hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová. „Na GP SR sa všetky výsluchy ukladajú do príslušnej databázy, resp. zálohového súboru na príslušnom pevnom disku počítača, kde je tento úkon vykonaný,“ dodala Tökölyová. GP tvrdí, že vypočúvajúci administratívnej pracovníčke po výsluchu prikázal, aby tieto údaje do žiadneho súboru neuložila, aby text vymazala a aby nebol uložený ani na USB kľúč.

„Musíme sa pozrieť na účty niektorých poslancov“

Predvolanie Matoviča inicioval námestník Generálnej prokuratúry SR Dobroslav Trnka, Matoviča však vypočúval zvolený, no stále nevymenovaný generálny prokurátor Jozef Čentéš. Matovič začal o možnom kupovaní poslancov hovoriť 12. júla, keď parlament hlasoval o gastrolístkoch a niektorí koaliční poslanci nepodporili jeho návrh na ich zrušenie.

„Musíme sa pozrieť v najbližších týždňoch na účty niektorých poslancov. Gastrofirmy sú veľmi bohaté. Biznis s gastrolístkami je veľmi výnosný a myslím si, že niektorí poslanci veľmi zbohatnú,“ vyhlásil Matovič 12. júla po hlasovaní NR SR o Zákonníku práce. Neskôr svoje tvrdenia zopakoval s tým, že za korupciu najhrubšieho zrna považuje aj politické nominácie, ktoré na Slovensku fungujú ešte od čias socializmu. Podľa neho je korupčné správanie charakteristické tak pre koaličné ako aj opozičné strany.

OKS: Matovičove vyjadrenia sú veľmi všeobecné

Vyhlásenia poslanca Igora Matoviča o korupcii v politike sú veľmi všeobecné. Uviedol to predseda Občianskej konzervatívnej strany Peter Zajac v reakcii na minulotýždňovú výpoveď Matoviča na Generálnej prokuratúre SR. „Musíme jednoznačne rozlíšiť, čo je korupcia vo verejnej správe a čo prípadná politická protekcia, prípadne klientelizmus,“ povedal dnes na tlačovej besede Zajac. Podľa neho, ak nechceme zostať v takejto všeobecnej deklarátornej rovine, budeme musieť pripraviť novelu zákona o štátnej správe.
Peter Zajac
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Pripomenul, že v minulosti takýto zákon existoval, nerozumie, prečo sa menil spôsobom, ktorý uvoľnil priestor pre protekcionizmus. „Pre nás teda konkrétna odpoveď je príprava takého zákona,“ dodal Zajac.

Zajac považuje pridelenie výpovede lídra Obyčajných ľudí Matoviča novozvolenému a stále nevymenovanému šéfovi GP Jozefovi Čentéšovi a následné vyhlásenia zvnútra prokuratúry potom, ako došlo k vymazaniu výpovede, za súčasť vnútorného zápasu na generálnej prokuratúre.

Nie je náhoda, že tento spor vzniká aj ako vnútorný spor uprostred generálnej prokuratúry a že súčasný pán námestník GP a bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka poveril touto čestnou úlohou pána Čentéša. Jednoducho je celkom isté, alebo dá sa dôvodne povedať, že mu chcel jednoducho priťažiť,“ povedal Zajac.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dobroslav TrnkaIgor MatovičJozef ČentéšPeter Zajac
Firmy a inštitúcie OKS Občianska konzervatívna strana