MS v hokeji 2021 sa v Bratislave konať nebudú, IIHF plne vyhovuje lotyšská Riga

MS v hokeji 2019: Slovensko - Dánsko
Foto: ilustračné, SITA/Marek Lukáč
  • aktualizované 2. februára, 20:30

Bratislava po dvoch rokoch nebude opäť hostiť svetovú hokejovú elitu. Rada Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) totiž v utorok rozhodla o tom, že svetový šampionát sa na prelome mája a júna 2021 uskutoční iba v lotyšskej Rige. Informáciu priniesol web hokej.cz. Na termíne turnaja sa zatiaľ nič nezmenilo, konať sa bude od 21. mája do 6. júna.

Pôvodne sa mal šampionát konať aj v bieloruskom Minsku, no nepriaznivá politická situácia v krajine spôsobila, že v prvej polovici januára 2021 sa IIHF aj pod nátlakom svojich sponzorov rozhodla odobrať Bielorusom právo hostiť svetovú hokejovú elitu. Bezprostredne potom začalo hľadenie náhradného dejiska, do hry prichádzali aj Bratislava a dánsky Herning. IIHF sa však napokon rozhodla turnaj celý zorganizovať iba v Rige.

Na programe sa nič nemení

Základná B-skupina turnaja sa odohrá v Riga Arene, A-skupina aj so Slovákmi v Olympijskom športovom centre, ktoré bude hostiť aj dva štvrťfinálové súboje. IIHF rozhodla, že štadiónik Daugava s dvoma plochami, ktorý aktuálne rekonštruujú, bude slúžiť na tréningy pre účastníkov turnaja.

Všetkých 16 národných tímov bude ubytovaných v jednom hoteli. IIHF nepristúpila k žiadnej zmene programu turnaja. Slovensko sa predstaví v A-skupine s Ruskom, Českom, Švédskom, Švajčiarskom, Dánskom, Veľkou Britániou a Bieloruskom.

V zálohe je šampionát v bubline

Medzinárodná hokejová federácia tiež uviedla, že v prípade potreby bude možné turnaj organizovať v tzv. bubline, keďže oba súťažné štadióny od seba delí len 150 metrov a všetky tímy budú bývať v jednom zariadení.

„Chcel by som sa poďakovať našim členom z Dánska a Slovenska za ich ochotu hostiť majstrovstvá sveta s minimálnou prípravou. Rada IIHF však verí, že organizovať šampionát v jednej krajine je najlepším riešením. Máme možnosť pripraviť tzv. bublinu a ak to bude možné, tak radi privítame na tribúnach aj fanúšikov,“ uviedol dosluhujúci prezident IIHF René Fasel na webe federácie.

Slováci rozhodnutie rešpektujú

K rozhodnutiu Rady IIHF sa vyjadrili aj zástupcovia Slovenského zväzu ľadového hokeja.

„Rešpektujeme rozhodnutie Rady IIHF zorganizovať celý šampionát v Rige. Vo vzniknutej situácii bolo našim cieľom podať pomocnú ruku a poskytnúť pre IIHF osvedčenú a kvalitnú alternatívu v Bratislave. Držíme Lotyšsku palce, organizačne ich čaká intenzívne obdobie. Pre hokejových fanúšikov je určite pozitívna sprava, že na konci takto náročnej sezóny sa našlo riešenie pre odohratie majstrovstiev sveta 2021,” povedal prezident SZĽH Miroslav Šatan na webe hockeyslovakia.sk.

„Myslím si, že tým, že Riga strávila niekoľko rokov prípravou majstrovstiev sveta, je fér, že IIHF nezvolila alternatívu, že by im svetový šampionát úplne zobrala. Náš postoj bol snahou pomôcť IIHF v situácii, keď to potrebovala. Urobili sme všetko, čo bolo potrebné a od IIHF požadované. Rozhodnutie padlo a my ho berieme. Najbližšie týždne budeme plánovať prípravu, aby sme sa, aj keď majstrovstvá sveta nebudú ani čiastočne v Bratislave, mohli sústrediť na športový výsledok,“ doplnil výkonný riaditeľ SZĽH Peter Kruľ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav ŠatanPeter KruľRené Fasel
Firmy a inštitúcie IIHF Medzinárodná hokejová federáciaSZĽH Slovenský zväz ľadového hokeja