Aktualizované: Stanovská na ME vo vodnom slalome získala bronz, Grigarovi na elitnú päťku nestačila ani čistá jazda

Jakub Grigar
Slovenský kajakár Jakub Grigar. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský
  • aktualizované: 22. júla 20:54

IVREA 22. júla (WebNoviny.sk) – IVREA 22. júla (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentantka Soňa Stanovská získala v nedeľu bronzovú medailu v disciplíne C1 vo svojej vekovej kategórii na majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov vo vodnom slalome v talianskej Ivrei.

Rodáčka z Dolného Kubína po sobotňajšom striebre zo súťaže kajakárok pridala počas druhého víkendového dňa tretie miesto v ďalšej disciplíne – kanoe junioriek.

V jazde má rezervy

Osemnásťročná Stanovská vo finálovej jazde zaostávala, v závere zrýchlila, no „dotkla“ sa poslednej 20. bránky a k času sa jej pridali dve trestné sekundy. Aj v prípade „čistej“ jazdy by bola tretia v klasifikácii. Mladá Slovenka so súčtom 104,55 s obsadila bronzovú priečku: za zlatou Gabrielou Satkovou z Česka, ktorá mala bezchybnú jazdu, zaostala o 4,10 s. Striebornú medailu v tejto disciplíne si vybojovala Talianka Marta Bertoncelliová s mankom 79 stotín sekundy na českú líderku.

Som strašne šťastná, pretože toto sa ešte nikomu nepodarilo. Mám striebro a bronz, to zlato tam však bude chýbať. Napriek tomu si myslím, že je to úžasné,“ uviedla Stanovská bezprostredne po triumfe pre spravodajstvo Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode a pokračovala: „Singlová jazda bola katastrofálna. Ešte pred prvou bránou ma skoro prevrátilo. Napriek tomu to vyšlo, som veľmi šťastná. Možno si súperky povedia, že mám bezchybnú jazdu. Jazdím aj medzi dospelými ženami, tie chyby vidím. Sú tam rezervy, jazda medzi seniorkami musí byť stopercentná.

Z ďalších Sloveniek postup medzi elitnú desiatku v C1 tesne ušiel Emanuele Luknárovej, ktorá obsadila 12. pozíciu. O účasť vo finále ju pripravili dotyky s bránkami č. 3 a 12. Spomedzi slovenských juniorských singlkanoistiek si v semifinále najhoršie počínala Mahuliena Ďurecová, ktorá takisto inkasovala 4 trestné sekundy a s časom 125,85 s skončila štrnásta.

Grigarova jazda nebola dostatočne rýchla

V kategórii do 23 rokov skončila slovenská reprezentantka Simona Maceková na 7. mieste v nedeľňajšom finále disciplíny C1. Devätnásťročná pretekárka absolvovala vynikajúco prvú polovicu trate a mohla pomýšľať na medailu, ale na 14. bránke prišlo zaváhanie, 50-sekundová penalizácia a výsledný čas 152,78 s. „Myslela som si, že som dobre a dokážem tú bránku prejsť. Verila som, že sa tam potlačím, išla som to tak aj v semifinále. Potom som už iba videla, že som mimo a už som s tým nedokázala nič urobiť. Dopadlo to tak, ako to dopadlo,“ povedala Maceková pre spravodajstvo Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode. Majsterkou sveta do 23 rokov sa stala Rakúšanka Nadine Weratschnigová (94,37 s). Ďalšie dve Slovenky na rozdiel od Macekovej nemali možnosť bojovať o medaily – Monika Škáchová a Simona Glejteková skončili už v semifinále.

Siedme miesto vo finále individuálnej súťaže kajakárov do 23 rokov obsadil v nedeľu kajakár Jakub Grigar. Hoci predviedol v Ivrei čistú jazdu, nebola dostatočne rýchla a čas 91,58 s stačil iba na umiestnenie mimo elitnej päťky. Zlatú medailu si v K1 vybojoval tesne Talian Jakob Weger časom 77,22 s. Druhý Bradley Forbes-Cryans z Veľkej Británie zaostal iba o štyri stotiny.

Slovensko malo zastúpenie aj v nedeľňajšom podvečernom tzv. extrémnom slalome, ale nepridalo už pódiové umiestnenie. Jakub Stanovský v K1 sa predstavil v kategórii do 23 rokov, vo štvrťfinále bol diskvalifikovaný a nedostal sa do semifinále. V tejto disciplíne napokon triumfovali Švajčiari – v kategórii do 23 rokov Dimitri Marx a medzi juniormi Jan Rohrer.

Majstrovstvá sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov vo vodnom slalome

• Ivrea (Tal.) – nedeľa

JUNIORI:
C1 – ženy: 1. Gabriela Satková (ČR) 100,45 s (0), 2. Marta Bertoncelliová (Tal.) 101,24 (2), 3. Soňa Stanovská (SR) 104,55 (2), … v semifinále: 12. Emanuela Luknárová, 14. Mahuliena Ďurecová (obe SR) – nepostúpili do finále
K1 – muži: 1. Jan Bárta (ČR) 79,40 s (0), 2. Anatole Delassus (Fr.) 80,32 (0), 3. Tomáš Zima (ČR) 81,00 (2)
K1 – extrémny slalom: 1. Jan Rohrer (Švaj.), 2. Jakub Krejčí (ČR), 3. Pau Echaniz (Šp.)

DO 23 ROKOV:
C1 – ženy: 1. Nadine Weratschnigová (Rak.) 94,37 s (2), 2. Kimberley Woodsová (V. Brit.) 98,17, 3. Noemie Foxová (Rak.) 99,18 (2), … 7. Simona Maceková 152,78 (52), … v semifinále: 16. Monika Škáchová, 17. Simona Glejteková (všetky SR) – nepostúpili do finále
K1 – muži: 1. Jakob Weger (Tal.) 77,22 s (0), 2. Bradley Forbes-Cryans (V. Brit.) 77,26 (0), 3. Erik Holmer (Švéd.) 80,85 (2), … 7. Jakub Grigar 91,58 (0), …v semifinále: 26. Jakub Stanovský, 30. Andrej Málek (všetci SR) – nepostúpili do finále
K1 – extrémny slalom: 1. Dimitri Marx (Švaj.), 2. Malo Quéméneur (Fr.), 3. Nikita Inkin (Rus.), …vo štvrťfinále: Jakub Stanovský (SR) diskvalifikovaný – nepostúpil do semifinále

Viac k osobe Andrej MálekJakub GrigarMonika ŠkáchováSimona MacekováSoňa Stanovská