Skvelá Soňa Stanovská sa stala juniorskou vicemajsterkou sveta vo vodnom slalome

Soňa Stanovská, kanoistika
Slovenská reprezentantka Soňa Stanovská vo vodnom slalome Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský
  • aktualizované 21. júla, 18:45

IVREA 21. júla (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentantka Soňa Stanovská získala striebornú medailu v disciplíne K1 vo svojej vekovej kategórii na majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov vo vodnom slalome v talianskej Ivrei. Rodáčka z Dolného Kubína obhájila vlaňajšiu pozíciu z domáceho prostredia v bratislavskom Čunove.

Osemnásťročná Stanovská podala v sobotu vo finále dobrý výkon a po čistej jazde s výborným záverom a čase 93,23 s dlho figurovala na prvom mieste. O titul majsterky sveta ju napokon pripravila slovinská kajakárka Eva Alina Hočevarová výsledkom 89,67 s.

Murzová a Ďurecová skončili v semifinále

„Veľmi sa teším. Urobila som jednu obrovskú chybu, a preto som ku koncu musela riskovať viac, ako som pôvodne chcela, ale záver mi vyšiel. Asi začnem zbierať tie druhé miesta, keďže aj vlani v Bratislave som bola druhá,“ uviedla Stanovská bezprostredne po triumfe pre spravodajstvo Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode.

Tretie miesto obsadila Naemi Brändleová zo Švajčiarska, pre štyri trestné sekundy zaostala za víťazkou o 4,53 s. Zo Sloveniek sa do finále neprebojovali Lucia Murzová a Kristína Ďurecová, ktoré svoju púť pretekmi ukončili už v semifinále.

Vo finále juniorskej súťaže sa predstavil v sobotu singlkanoista Ľudovít Macúš, napokon sa prezentoval štyrmi trestnými sekundami a výsledným časom 95,36 s, ktorý ho zaradil na 8. pozíciu. Majstrom sveta v disciplíne C1 sa stal Španiel Miquel Trave suverénne najlepším výkonom 81,98 s. Cez semifinálové sito neprešli slovenskí reprezentanti Juraj Mráz a Fedor Červenka.

Chaloupka predviedol čistú jazdu

Majstrom sveta do 23 rokov v disciplíne C1 sa stal český pretekár Václav Chaloupka. Vo finálovej jazde v Ivrei predviedol čistú jazdu a tesne najlepší čas spomedzi všetkých konkurentov 80,57 s. Druhý Talian Raffaello Ivaldi zaostal iba o 0,71 s.

V rovnakej vekovej kategórii disciplíny K1 potvrdila víťazstvo zo semifinále Camille Prigentová z Francúzska a k jej výkonu 89,31 (2) sa nikto ani len nepriblížil. Strieborná Rakúšanka Lisa Leitnerová mala v cieli manko na víťazku 3,33 s.

Slovenský reprezentant Marko Mirgorodský chýbal vo finále disciplíny C1. Stále iba 19-ročný Lipták a obhajca titulu z vlaňajška skončil v semifinále súťaže kanoistov do 23 rokov na nepostupovom 20. mieste časom 93,66 s. O šancu pobiť sa o lepšie umiestnenie ho pripravili dva „ťuky“ – prišiel do kontaktu s bránkami 17 a 18. Do finále sa Mirgorodský neprebojoval, hoci v piatok ovládol kvalifikáciu.

Slovensko nemalo reprezentantov ani vo finále kajakárok do 23 rokov, bránami semifinále neprešli Michaela Haššová, Simona Maceková ani Eliška Mintálová.

Napriek ôsmim trestným sekundám bola najbližšie k postupu spomedzi Sloveniek prvá menovaná, ktorá obsadila 13. miesto a od postupovej 10. priečky ju delilo 1,04 s. Maceková sa umiestnila na 16. pozícii a Mintálová skončila po „päťdesiatke“ na pätnástej bránke na 26. mieste.

MSJ do 23 rokov vo vodnom slalome

• Ivrea (Tal.), sobota:

Juniori:

C1 – muži: 1. Miquel Trave (Šp.) 81,98 s, 2. Flavio Micozzi (Tal.) 85,82, 3. Nicolas Gestin (Fr.) 86,26 (2), … 8. Ľudovít Macúš 95,36 (4), … v semifinále: 18. Juraj Mráz, 28. Fedor Červenka (všetci SR) – nepostúpili do finále
K1 – ženy: 1. Eva Alina Hočevarová (Slo.) 89,67 s, 2. Soňa Stanovská (SR) 93,23,3. Naemi Brändleová (Švajč.) 94,20 (4), … v semifinále: 16. Lucia Murzová, 19. Kristína Ďurecová (obe SR) – nepostúpili do finále

Do 23 rokov:

C1 – muži: 1. Václav Chaloupka (ČR) 80,57 s, 2. Raffaello Ivaldi (Tal.) +0,71, 3. Cédric Joly (Fr.) 83,91, … v semifinále: 20. Marko Mirgorodský (SR) – nepostúpil do finále
K1 – ženy: 1. Camille Prigentová (Fr.) 89,31 s (2), 2. Lisa Leitnerová (Rak.) 92,64 (2), 3. Kimberley Woodsová (V. Brit) 94,91 (2), … v semifinále: 13. Michaela Haššová, 16. Simona Maceková, 26. Eliška Mintálová (všetky SR) – nepostúpili do finále

Viac k osobe Eliška MintálováLucia MurzováMarko MirgorodskýMichaela HaššováSimona MacekováSoňa Stanovská