Lunter dostal na kampaň najviac. Javorčíkovej sa podarilo to, čo nikomu inému a jeden primátor má od manželky 35-tisíc

Diana Javorčíková
Kandidátka na primátorku Banskej Bystrice Diana Javorčíková. Foto: www.facebook.com

Kandidátka na post primátorky Banskej Bystrice Diana Javorčíková má najvyššiu podporu občanov a občianok zo všetkých kandidátov z celého Slovenska. Sumár dát o kampani zverejnila v nedeľu 14. augusta nezisková mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS).

Najštedrejších darcov má Lunter

Nezávislej banskobystrickej kandidátke na post primátorky Javorčíkovej sa podarilo presvedčiť 71 darcov, ktorí jej prispeli sumou vyše 18-tisíc eur. Najštedrejšími darcami však disponuje Ondrej Lunter, ktorý kandiduje v župných voľbách Banskobystrického kraja (VÚC). Lunter obdržal celkovo 50-tisíc eur od darcov.

Nasleduje Team Bratislava Matúša Valla, ktorému sa podarilo vyzbierať 40-tisíc eur a žilinský primátor Peter Fiabáne, ktorému prispela manželka celkom 35-tisíc eur. V tlačovej správe o tom informoval tím Diany Javorčíkovej.

Javorčíkovej sa podarilo nevídané

Kandidátka Javorčíková aktuálne vedie v rebríčku Top 10 kandidátov s najvyšším počtom unikátnych darcov. Podľa tímu Javorčíkovej sa jej doteraz podarilo to, čo nikomu inému v rámci Banskej Bystrice.

Na druhom mieste figuruje kandidát na primátora mestskej časti (MČ) Bratislava-Staré Mesto Matej Vagač, ktorého dovedna podporilo 52 darcov. Kandidát na župana Ondrej Lunter sa v tomto rebríčku umiestnil na piatom mieste s 29 darcami.

Diana Javorčíková sa taktiež nachádza i v rebríčku TOP 10 kampaní kandidátov na primátorov a županov podľa výdavkov a príjmov, v ktorom obsadila 9. miesto. Z viac ako 18-tisíc darovaných eur, výdavky predstavujú viac ako 16-tisíc eur.

Lutner má v rebríčku prvé miesto

Naopak, Ondrej Lunter v spomínanom rebríčku obsadil prvé miesto. Jeho príjmy predstavujú viac ako 106-tisíc eur, výdavky predstavujú len o niečo málo viac ako 61-tisíc eur.

Druhé miesto obsadil kandidát do VÚC Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík, ktorého príjmy sú 50-tisíc eur. Becíkove výdavky sú viac ako 45-tisíc eur.

Najviac minula strana Sme rodina

„Čo sa týka výdavkov na kampaň, do nedele 14. augusta minuli strany a kandidáti na svoju kampaň vyše 1,76 milióna eur,“ tvrdí tím Javorčíkovej.

Podľa TIS najviac minuli strany Sme rodina, celkom 409-tisíc eur, príjmy predstavujú 440-tisíc eur, a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) minuli celkom 384-tisíc eur zo 400-tisíc prijatých. Spomínané strany do svojich výdavkov zahrnuli i celonárodné kampane o nájomných bytoch a rodinnom balíčku.

„Trojicu nezávislých kandidátov s doterajšími najvyššími výdavkami tvoria Ondrej Lunter, 61-tisíc eur, Branislav Becík, 45-tisíc eur a banskobystrický primátor Ján Nosko, 32-tisíc eur,“ tvrdia v tíme Diany Javorčíkovej. Ten priznal, že výsledky na stránke Transparency International nie sú kompletné, pretože niektorí kandidáti si zatiaľ nesplnili povinnosť nahlásiť transparentné účty ministerstvu vnútra.

Jeden kraj má najviac výdavkov

Podľa portálu Transparency International Slovensko mal najviac výdavkov Banskobystrický kraj, a to viac ako 136-tisíc eur. Kraj mal aj najviac príjmov, konkrétne 246-tisíc eur. Na druhom mieste je Žilinský kraj s výdavkami viac ako 94-tisíc eur a s príjmami viac ako 125-tisíc.

Naopak, najmenej výdavkov a príjmov majú v Prešovskom kraji, a to viac ako 21-tisíc eur, respektíve viac ako 55-tisíc eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav BecíkDiana JavorčíkováJán NoskoMatúš ValloOndrej LunterPeter Fiabáne
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny krajMV Ministerstvo vnútra SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodinaTeam BratislavaTIS Transparency International Slovensko