Oficiálny názov: Sudán
Hlavné mesto: Chartúm
Počet obyvateľov: 40 235 000
Rozloha: 1 886 068 km²
HDP na obyvateľa: 4 521 $
Vlajka:
Skratka meny: SDG
Názov meny: sudánska libra
Úradný jazyk: arabčina, angličtina
Zobraziť na mape: TU
Sudán, oficiálne Sudánska republika, je štát nachádzajúci sa vo Východnej Afrike. Susedí s Egyptom, Čadom, Centrálnou africkou republikou, Južným Sudánom, Líbyou a Etiópiou. Zvyšná hranica je tvorená Červeným morom. Na mape Sudán nájdete južne od Egypta.
Sudánska republika sa rozprestiera v údolí rieky Níl. Táto najväčšia sudánska a zároveň africká rieka delí krajinu na dve časti – východnú a západnú.
S rozlohou takmer 1,9 milióna kilometrov je Sudán šestnástou najväčšou krajinou sveta. V rámci Afriky mu patrí tretia pozícia. Do roku 2011 bol Sudán najväčšou africkou krajinou. Na tretiu pozíciu ho zosunulo oddelenie Južného Sudánu.
Počtom obyvateľov je na 35. mieste na svete. Hlavným mestom je Chartúm (zároveň najväčšie sudánske sídlo).
V posledných rokoch sa Sudán dostal do mediálnej pozornosti najmä konfliktom v Darfure. Táto časť Afriky má s etnickými konfliktami veľmi bohaté skúsenosti. Poslednou významnou udalosťou bolo oddelenie Južného Sudánu – časti bohatej na ropu.
História Sudánu
Podobne ako susedný Egypt, aj Sudán sa môže pochváliť dlhou a bohatou históriou. Príbehy oboch krajín do veľkej miery súvisia. Zjednocujúcim prvkom bola jednoznačne rieka Níl, ktorá koncentrovala vyspelé civilizácie už pred troma tisíckami rokov pred naším letopočtom. Na území dnešného Sudánu pôsobilo viacero významných štátnych útvarov.
Moderná história Sudánu sa začína na konci 19. storočia, kedy sa európske mocnosti pustili od oživeného kolonializmu. Predtým sa veľmoci prakticky nezaujímali o vnútrozemské krajiny afrického kontinentu. Ovládali väčšinou iba pobrežné mestá a krajiny ako Sudán im boli úplne ukradnuté. Na konci 19. storočia sa však spustil boj prakticky o všetko. Briti sa snažili obnoviť svoj vplyv v Sudáne. Nakoniec sa im to v spolupráci s Egyptom podarilo. V roku 1899 podpísali s Egyptom zmluvu, ktorá im umožnila cez egyptského správcu územia ovládať Sudán. Sudán bol de facto až do svojej nezávislosti britskou kolóniou.
Samostatnosť získal v roku 1956. Výrazným impulzom k boji za nezávislosť bola Egyptská revolúcia z roku 1952, ktorá výrazne narušila mocenské vzťahy v tomto regióne sveta.
Ekonomika
Do roku 2010 hospodárstvo Sudánu patrilo medzi najrýchlejšie rastúce na svete. Za takýto progres bola zodpovedná najmä ropa. Sudán začal vyvážať ropu v roku 1999 a už v ten istý rok sa mu podarilo dosiahnuť pozitívne obchodné saldo.
Veľký škrt cez ropné plány však spôsobilo odčlenenie Južného Sudánu. V tejto časti štátu sa totiž nachádzalo až 80 percent ropných polí. Z tohto dôvodu je ekonomická budúcnosť Sudán otázna. Okrem zníženia príjmov centrálnej vlády je potrebné brať do úvahy aj fakt, že v krajine prebiehajú dve občianske vojny.
Obyvateľstvo
Sudán je etnicky veľmi rôznorodá krajina. Táto pestrosť je jednou z príčin vojenských konfliktov a pravidelne sa opakujúcich etnických čistiek. Asi 70 percent obyvateľstva sú Arabi. Zvyšok sú rôzne miestne kmene.
V sudánskych kmeňoch sa rozpráva až 400 rôznymi jazykmi. Etnických skupín by ste napočítali viac ako 600.
Náboženstvo
Sudán je z 97 percent moslimská krajina. Vyznávači islamu sa delia medzi dve skupiny: sufisti a salafisti.