Líder nestačil na Žilinu, východniarske derby pre Košice

Slipčenko
Zľava: Robert Slipčenko z Popradu, Tomáš Marcinko z Košíc a Marcel Šterbák z Popradu v zápase HC Košice - HK Poprad 47. kola hokejovej Tipsport extraligy. Košice, 13. február 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY) – Výsledky 47. kola slovenskej najvyššej hokejovej súťaže.

MHC Mountfield Martin – Dukla Trenčín 1:5 (0:1, 1:1, 0:3)

Góly: 37. A. Themár (Rusina, A. Novotný) – 9. O. Rusnák (Marosz, Habšuda), 32. Lelkeš (Sojčík, O. Mikula), 43. Pozník (Otčenáš, Martin Filo), 45. Sojčík (O. Mikula, Lelkeš), 54. J. Pardavý st. (Lelkeš, Marosz)

Vylúčení na 2 min: 6:10, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Goga, Jonák – Návratek, Zvrškovec, 1190 divákov

Martin: Šúrek (54. Volentier) – A. Novotný, Rusina, R. Pukalovič ml., Zošiak, Tupý, K. Grman, J. Perniš, Ejem – A. Themár, Vilkoits, Kolena – T. Petruška, M. Hollý, Michal Važan – B. Mráz, B. Rapáč, Fujerík – Korytko, Dírer, Vaško

Trenčín: A. Nagy – T. Bokroš, Habšuda, Pozník, E. Bagin, Vizváry, Imrich – J. Pardavý st., O. Rusnák, Marosz – O. Mikula, Lelkeš, Sojčík – Martin Filo, T. Klíma, Otčenáš – D. Hudec, Nemček, Jakúbek

Hlasy:

Róbert Pukalovič st. (tréner Martina): „Doplatili sme na zlý mentálny prístup hráčov. Výkon mužstva bol najhorší zo všetkých zápasov v tejto sezóne. Nedá sa hrať bez nasadenia, bojovnosti a streľby. Napriek týmto faktom bol stav 1:2 po dvoch tretinách pre nás lichotivý, ale v záverečnej dvadsaťminútovke sa to už na nás zosypalo.“

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Do zápasu sme vstúpili zle, lebo sme ponúkli domácim presilovku o dvoch hráčov. Našťastie sme sa ubránili a do konca tejto časti hry sme dali aj gól. V druhej tretine sme bojovali a v záverečnom dejstve sme už potvrdili to, že máme viac kvality ako súper.“

I. tretina

Hkm Zvolen – Dukla Trenčín

Martinčania vstúpili lepšie do zápasu, svojím pohybom získali početnú výhodu o dvoch hráčov. Presilovkový zámok domácich fungoval dobre, ale zakončenie MHC bolo zlé.

Hollý, Važan ani Themár v dobrých pozíciách netrafili bránku. Ako sa premieňajú presilovky, ukázala „kosačkám“ Dukla.

V 9. min sa pretlačil Rusnák pred bránku a otvoril skóre duelu – 0:1. Hra sa potom rýchlo prelievala z jednej strany na druhú. V záverečnej minúte prvej tretiny mohol ešte Sojčík zvýšiť vedenie hostí, ale nepochopiteľne ešte hľadal prihrávkou Lelkeša.

II. tretina

Na začiatku druhej dvadsaťminútovky zaujal dravý prienik Mráza, jeho strelu s námahou vyrazil Nagy. Tempo v tejto časti hry upadlo, na ľade bolo veľa nepresností a obom mužstvám viazla kombinácia.

V 27. min našiel Petruška pred bránkou číhajúceho Važana, ale ten zoči-voči súperovmu gólmanovi nebol úspešný.

V 32. min hrali hostia 29 sekúnd presilovku piatich proti trom a po návrate Rosinu z trestnej lavice Lelkeš prestrelil Šúreka a poslal Duklu už do dvojgólového náskoku. V 37. min mali aj domáci výhodu o dvoch hráčov a počas nej Themár presným zásahom dostal domácich do hry – 1:2.

III. tretina

Vstup do tretej tretiny vyšiel Dukle. V 43. min prestrelil Pozník všetko, čo mu stálo v ceste a posadil Trenčín pevne na koňa. O dve minúty neskôr zabudli domáci na Sojčíka a ten chladnokrvne pomedzi Šúrekove betóny zakončil – 1:4. Martin potom padol na kolená a do konca zápasu sa už nepozviechal. V 54. min pridal záverečný gól duelu skúsený Pardavý.

HK Nitra – HC’05 Banská Bystrica 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Góly: 24. Kmeč, 32. R. Tománek (Jokila, Hrnka), 47. Bene (Lukáš Novák), 49. Hrnka (T. Chrenko, Podstavek) – 36. Ján Sýkora (Češík, Danton)

Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: V. Baluška – Kalina, Smrek, 1995 divákov

Nitra: M. Laco – Nádašdi, P. König, Ordzovenský, Rais, Vosátko, M. Bača, Vantroba, Trefný – R. Tománek, Stümpel, Jokila – Podstavek, T. Chrenko, Hrnka – Mašlonka, E. Piatak, Pupák – Kmeč, Lukáš Novák, Bene

B. Bystrica: Chorošun – Ketner, Kubka, J. Predajniansky, Styk, T. Devečka, M. Mikuš – Lunter, M. Hudec, R. Macík – Ján Sýkora, Češík, Danton – Šimun, Juraj Sýkora, B. Jankovič – Rosandič, Zigo, Melkumjan

Hlasy:

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Na stretnutie sme nastúpili po dlhšej zápasovej prestávke. Aj preto mám určité pochopenie pre prístup hráčov, ktorí prvých dvadsať minút takpovediac odchodili a v ich hre chýbalo zaujatie. V prvej časti akoby podcenili zostavu súpera. Hostia boli veľmi nepríjemní. Len vďaka tomu, že urobili chyby, sme dali góly. Ak mám niekoho pochváliť, tak určite štvrtú formáciu s Novákom, Benem a Kmečom.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Nitre sme chceli znepríjemniť cestu za víťazstvom. Škoda individuálnych chýb, pri ktorých sme súperovi prakticky prihrali na dva góly. Takýchto chýb sa musíme vyvarovať a ísť ďalej.“

I. tretina

Tománek

Banskobystričania vstúpili do zápasu svižne a mohli sa ujať vedenia už v 53. sekunde.

Matej Češík svojím pokusom z pravej strany zamestnal brankára Laca, ale ten aj s prispením šťastia udržal puk pred bránkovou čiarou.

V nasledujúcich minútach videli diváci skôr priemerný hokej s viacerými nepresnosťami. Veľa na tom nezmenili ani presilovky oboch tímov v polovici prvej časti. Mužstvá sa do vyložených šancí nedostávali a čisté kontá si s prehľadom strážili brankári Laco aj Chorošun.

II. tretina

Bača

V druhej tretine prišli aj góly. Skóre otvoril v 24. min domáci Kmeč, ktorý využil chybnú rozohrávku súpera a spomedzi kruhov prestrelil Chorošuna – 1:0.

Úvodný gól Nitranov upokojil a tí si následne vypracovali niekoľko sľubných príležitostí. Druhý presný zásah pridali domáci zásluhou Tománka, ktorý pohotovou strelou z ľavej strany upravil na 2:0. Hráči Nitry mali v druhej tretine navrch, ale hosťom sa aj tak podarilo znížiť.

O stav 2:1 po dvoch tretinách sa gólom z 36. min postaral Ján Sýkora, ktorý peknou strelou prekonal Mareka Laca.

Ešte v prvej polovici tretej tretiny stihli Nitrania rozhodnúť o svojom víťazstve, k nemu im však pomohli aj Banskobystričania svojimi chybami. Po jednej z nich sa v 47. min ocitol pred Chorošunom Novák, v dobrej pozícii počkal na Beneho, ktorý ponúknutú príležitosť neodmietol – 3:1.

O dve minúty pridala Nitra aj štvrtý gól. Obrana Bystrice nepostrážila Hrnku, ten mal pred brankárom hostí dostatok času i priestoru, čo využil na ďalšiu úpravu skóre – 4:1. V 57. min nezvýšil náskok domácich Tománek, ktorý nepremenil samostatný nájazd. Hráčom Nitry to však radosť nepokazilo, Banskú Bystricu napokon zdolali aj v treťom domácom zápase v tomto ročníku.

HK 36 Skalica – ŠHK 37 Piešťany 5:3 (1:0, 1:2, 3:1)

Góly: 6. Holovič (R. Konečný, Kutálek), 24. Holovič (R. Konečný, Bobček), 48. Pálffy (R. Školiak, Kudrna), 58. R. Konečný (Vyrúbalík, Kutálek), 60. Šátek – 24. Škadra (H. Ručkay), 33. H. Ručkay (A. Kolník, A. Hruška), 54. J. Ručkay (Peško, H. Ručkay)

Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – Výleta, J. Tvrdoň, 1805 divákov

Skalica: M. Lipovský – Vyrúbalík, I. Jankovič, L. Kozák, Trška, Barák, Bobček, Srnec, Jaborník – Pálffy, R. Školiak, Kudrna – Lažo, Stieler, Šátek – Kutálek, Holovič, R. Konečný – J. Jurík, Klejna, Martin Sloboda

Piešťany: Tomek – Cuník, Škadra, R. Filip, Drgoň, V. Urban, Bučka, A. Hruška, A. Kolník – Šišovský, V. Nemec, T. Melichárek – J. Ručkay, Peško, H. Ručkay – S. Saliji, Mertel, Stupka – Chylo, Toman, Haring

Hlasy:

Svatopluk Kosík (asistent trénera Skalice): „Prvé víťazstvo nad Piešťanmi v riadnom hracom čase a zisk troch bodov nás teší. Víťazstvo bolo podložené dobrou, rýchlou a zodpovednou hrou celého tímu. Najmä v prvej tretine sme si vypracovali množstvo šancí, ktoré sme nevyužili. V tretej tretine začal súper vystrkovať rožky, dostali sme gól. V závere sme napokon vybojovali šťastné víťazstvo. Chlapcom patrí poďakovanie za ich výkon.“

Milan Klement (tréner Piešťan): „Do zápasu sme nastúpili s prílišným rešpektom, tlak domácich bol veľký. Prvú tretinu sme ustáli celkom slušne, podarilo sa nám vyrovnať na 1:1, no vzápätí sme inkasovali. Mali sme problémy v obrane, z čoho rezultovali góly v našej sieti. Pomaly sme pristupovali k hráčom, čo sa nám vypomstilo. V závere sme dostali gól na 4:3, na ktorý sme už nedokázali zareagovať. Myslím si, že Skalica vyhrala zaslúžene.“

I. tretina

Piešťany

Hneď v úvode sa v sľubných príležitostiach ocitli domáci Kudrna a Kozák, z hostí neuspel v dobrej šanci Stupka.

V 6. min prihral Konečný medzi kruhy Holovičovi, ktorý pohotovou strelou otvoril skóre stretnutia.

Piešťany sa počas vylúčenia domáceho Klejnu nedostali do poriadnej šance, ako jediný Lipovského ohrozil zakončením z bezprostrednej blízkosti H. Ručkay. V 15. min Skaličania zavreli hostí počas presilovky v ich obrannom pásme, na výborne chytajúcom Tomekovi však stroskotali Pálffy i Konečný.

II. tretina

Srnec

V úvode druhej tretiny Lipovského prekvapil hosťujúci obranca Škadra – 1:1.

Piešťany sa netešili dlho z vyrovnania: o 25 sekúnd našiel Konečný pred bránkou voľného Holoviča, ktorý poslal svoj tím opäť do vedenia.

V 31. min ohrozil Tomeka tvrdou strelou od modrej čiary Vyrúbalík, na opačnej strane sa pokúsil dotlačiť puk za Lipovského Saliji. O minútu neskôr zakončil gólom samostatnú akciu po pravom krídle H. Ručkay – 2:2.

V 43. min Tomeka neprekonal Klejna, neuspel ani hosťujúci Saliji. V 48. min sa pred Tomekom najlepšie zorientoval skúsený Pálffy a strelil tretí gól domácich. V 54. min vletel do dorážky J. Ručkay – 3:3. O štyri minúty neskôr sa krásnou zadovkou prezentoval Konečný – 4:3. Víťazstvo Skalice potvrdil v závere gólom do prázdnej bránky Šátek.

HC Košice – HK Poprad 5:2 (2:0, 3:0, 0:2)

Góly: 5. Marek Slovák (P. Svitana, Jokeľ), 10. Mlynarovič (Pašek, Šeda), 18. Marcel Haščák (T. Marcinko, R. Jenčík), 37. Jokeľ (P. Svitana, Marek Slovák), 38. Marcel Haščák (T. Marcinko, R. Jenčík) – 54. Hvila (Balán, Vandas), 55. Stals (Smotrila, Ľ. Vaic)

Vylúčení na 2 min: 5:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Gajan, R. Gavalier, 3697 divákov

Košice: Hylák (43. Riečický) – Cebák, Macejko, Kolba, Štrbák, Deyl, M. Takáč, Šeda – Marcel Haščák, T. Marcinko, R. Jenčík – P. Svitana, Marek Slovák, Jokeľ – Matis, Matúš Chovan, Podsedlý – Mlynarovič, Pašek, Boltun

Poprad: Slipčenko (38. Sidor) – M. Šterbák, Fabian, Kovačevič, D. Brejčák, D. Devečka, Jáchym, Kurali, Dinda, od 42. min Martin Chovan – Vandas, Balán, Hvila – Jabrocký, Klouda, D. Buc – Smotrila, Stals, Ľ. Vaic – S. Takáč, Stanfield, Matúš Paločko

Hlasy:

Milan Staš (tréner Košíc): „Začali sme náporom, prvá tretina nám vyšla. Získali sme v nej rozhodujúci náskok. V druhej dvadsaťminútovke sme ho ešte prikrášlili ďalšími dvoma gólmi. Škoda, že v tretej tretine sme nehrali už tak koncentrovane a dovolili sme súperovi dvakrát skórovať. Verím, že týmto výsledkom sa odrazíme k dobrým výkonom aj v play-off.“

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Nie som spokojný s výsledkom, ani s výkonom. V prvých dvoch tretinách nás Košice prevýšili v nasadení, korčuľovaní i osobných súbojoch. Prvé tri góly padli po našich hrubých individuálnych chybách, potom za stavu 0:3 sa už hrá veľmi ťažko. Spokojný som iba s treťou tretinou.“

I. tretina

Slipčenko

Vo „východniarskom“ derby bola od začiatku aktivita na košických hokejkách. V 5. min druhá formácia domácich roztočila parádny kolotoč a na jeho konci bola exportná rana Mareka Slováka – 1:0.

V polovici prvej tretiny sa Mlynarovič dobre zorientoval pred Slipčenkom a zadovkou poistil vedenie „oceliarov“.

Popradský Klouda potom ani na dvakrát neprekonal Hyláka. V 18. min Marcel Haščák šikovne zvýšil vedenie domácich na 3:0.

II. tretina

Davečka

V 25. min sa Hylák zaskvel čarovným zákrokom pri šanci Brejčáka.

V polovici stretnutia Vaicovu nepríjemnú strelu švihom vyrazil domáci brankár. V 37. min zužitkoval Jokeľ v presilovke prihrávku Svitanu spoza bránky.

Ešte pred druhou prestávkou vyhnal Slipčenka z bránky Marcel Haščák gólom na 5:0.

V 48. min sa Marek Slovák dostal v oslabení do nájazdu, ale Sidor vystihol jeho zakončenie.

Až potom prišli popradské chvíle.

Najprv presne zakončil v 54. min do prázdnej bránky Hvila a o minútu neskôr nepokrytý Stals zmiernil druhým gólom prehru Popradu.

HKm Zvolen – MsHK DOXXbet Žilina 3:4 po predĺžení (2:1, 1:2, 0:0 – 0:1)

Góly: 9. M. Výborný (Čurilla, Martin Ďaloga), 16. L. Jurík (Podkonický), 32. Juraško (Podkonický, L. Jurík) – 3. R. Krajči (Brcko, T. Varga), 25. T. Sýkora (M. Kokavec), 38. T. Varga (Brcko, R. Krajči), 63. Rúfus (R. Krajči)

Vylúčení: 8:6 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: R. Lauff, Bachúrik – R. Bednár, Tornay, 1335 divákov

Zvolen: M. Šimko – Pichnarčík, Juraško, Hraško, J. Mucha, Hertl, M. Výborný – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Kalla – Puliš, M. Jurík, Čurilla – Martin Ďaloga, Murček, Ľ. Zuzin

Žilina: Žigárdy – Brcko, Gula, Árvay, Rúfus, M. Leško, J. Dlouhý – T. Varga, R. Krajči, Drábek – T. Sýkora, P. Kopecký, M. Kokavec – Drevenák, O. Ďuriš, Valášek – A. Lipovský, Jarab, Heffernan

Hlasy:

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Našu hru poznačilo to, že sme boli pomerne často vylučovaní, a preto viazla naša súhra. Nešli nám kombinácie, produkovali sme zlé prihrávky a nepresadzovali sa v súbojoch. Opticky sme mali viac z hry, ale netlačili sme sa dravo do bránky, naša streľba nebola efektívna. Preto sme v dnešnom zápase nemohli uspieť.“

Slavomír Chlebec (tréner Žiliny): „Na ľad vedúceho tímu extraligy sme prišli uhrať nejaké body. O to viac sme šťastní, že sa nám podarilo vybojovať dva, i keď so šťastím, ale aj to patrí k hokeju. Naše víťazstvo bolo podmienené výborným výkonom brankára. Chlapcom musím poďakovať za obetavosť, v niektorých situáciách siahli až na dno síl. Preto sa môžeme tešiť z dvoch bodov.“

I. tretina

žilina_hokej

Vo Zvolene sa hral zaujímavý hokej v dobrom tempe. Líder nastúpil bez dvoch kľúčových hráčov, obrancu Ladislava Čierneho a útočníka Michala Chovana. Domácim nevyšiel úvod, nechali sa často vylučovať, čo Žilinčania využili gólom z presilovky: v 3. min švihom prekonal Šimka najproduktívnejší hráč hostí Krajči.

Hokejisti spod Dubňa mohli svoj náskok aj zvýšiť, ale P. Kopecký neuspel zoči-voči brankárovi Zvolena. Keď sa sily na ľade vyrovnali, udreli aj domáci. V 9. min od modrej čiary Výborný nahodil puk a ten sa dostal až za gólmana Žigárdyho – 1:1.

Hostia naďalej dobiedzali, v 14. min mal veľkú príležitosť zblízka voľný Krajči, ale Šimko nekapituloval. Zvolenskí hokejisti boli úspešnejší: v 16. min Podkonický prihral L. Juríkovi, ktorý prešiel cez dvoch hráčov hostí a pokoril aj brankára – 2:1.

II. tretina

Aj v druhej tretine sa hral dobrý hokej. Žilinčania vyrovnali v 25. min po rýchlom protiútoku, keď najprv strieľal Kokavec, Šimko puk vyrazil a z dorážky sa presadil T. Sýkora. Líder tabuľky potom prepol na vyššie obrátky, šance mali Brabenec a Podkonický. Zvolen však išiel do vedenia až v početnej výhode o dvoch hráčov v 32. min, keď sa od modrej čiary tvrdou a presnou strelou presadil Juraško. Radosť domácich netrvala dlho, lebo presilovku využili aj hostia – v 38. min z otočky zblízka skóroval Varga.

III. tretina a predĺženie

V tretej tretine diváci nevideli gól. Bližšie k nemu mali domáci hokejisti, najmä Brabenec v dvoch príležitostiach nedokázal prekonať Žigárdyho. V závere riadneho hracieho času to skúšal aj L. Jurík a Škvaridlo, ale žilinský gólman podržal svoj tím.

V predĺžení mali viac z hry hostia a rozhodli o víťazstve po rýchlom prechode do útoku, keď sa presadil pred Šimkom voľný Rúfus.

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 po stredajších zápasoch 47. kola:

HK Orange 20 20 2 0 0 0 0 18 34:88 6

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body).