LGBTQ+ aktivizmus je v Putinovom Rusku považovaný za extrémizmus, najvyšší súd ho postavil mimo zákon

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rusko, najvyšší súd
Budova ruského najvyššieho súdu v Moskve. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Ruský najvyšší súd vo štvrtok vyhlásil LGBTQ+ aktivizmus za extrémistický a zakázal ho, čím ho v podstate postavil mimo zákon. Vyhovel tak žalobe ministerstva spravodlivosti.

Pojednávanie sa uskutočnilo za zatvorenými dverami a bez prítomnosti obžalovanej strany. Viacerí aktivisti sa snažili stať stranou v žalobe, keďže sa to týka ich práv, ale súd im to odmietol.

Úrady videli extrémistické prejavy

Ruské ministerstvo spravodlivosti podalo žalobu na najvyššom súde, aby postavilo „medzinárodné verejné hnutie“ LGBTQ+ mimo zákon ako extrémistické, v polovici novembra.

Argumentovalo, že úrady identifikovali „znaky a prejavy extrémistickej povahy“ v „činnostiach LGBT hnutia aktívneho“ v Rusku, vrátane „podnecovania sociálnych a náboženských nezhôd“.

Ostrá rana pre sužovanú komunitu

Viacerí aktivisti poukázali na to, že žaloba bola zameraná na „medzinárodné občianske hnutie LGBT“, ktoré nie je entitou, ale skôr širokou a vágnou definíciou, ktorá by ruským orgánom umožnila zakročiť proti akýmkoľvek jednotlivcom alebo skupinám považovaným za súčasť „hnutia”.

Krok súdu je najnovšou ostrou ranou proti už sužovanej komunite LGBTQ+ v čoraz konzervatívnejšej krajine, ktorej vodca Vladimir Putin z „tradičných rodinných hodnôt“ urobil základný kameň svojej vlády.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať