Laurenčík prirovnáva aktuálnu situáciu k Novembru ´89, Slováci stále bojujú za slobodu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
17. november, Deň boja za slobodu a demokraciu
Nežná revolúcia urýchlila pred 32 rokmi pád komunistického režimu vo vtedajšom Československu. Foto: www.facebook.com

Stredajší sviatok podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) pripomína, ako je dôležité mať neustále na zreteli boj za slobodu a demokraciu, ktoré nie sú ani v dnešných časoch samozrejmosťou. Strana to uviedla v stanovisku, ktoré zaslal jej hovorca Ondrej Šprlák.

„November ’89 bol spojený s túžbou po slobode. Bojovali sme za slobodu a za to, čo prináša. Dnes nám pripadá banálne to, čo bolo vtedy nepredstaviteľné – možnosť cestovať, zhromažďovať sa, dozvedať sa pravdivé správy, možnosť podnikať, povedať svoj názor, ale hlavne slobodne voliť. Pred 32 rokmi sme chceli zmenu, a tá prišla,“ uviedol podpredseda Národnej rady SR za SaS Milan Laurečník.

Nenechajme si zobrať odkaz Novembra ´89

Dnes sa podľa jeho slov Slováci opäť nachádzajú v období, ktoré je možné prirovnať k podobnému míľniku.

„Hoci aj spomienka na November ’89 nám ukazuje, že sloboda nie je nič samozrejmé, mnohí k nej dnes pristupujú s ľahkovážnosťou a prekrúcajú základnú rovnicu, že moja sloboda sa končí tam, kde obmedzuje slobodu druhého. Až príliš často vidíme, že niektorí ľudia využívajú svoju slobodu k vyvolávaniu agresivity a podporovaniu nenávisti,“ konštatoval Laurečník, s tým, že odkaz Novembra ’89 si Slovensko nesmie nechať zobrať stranami z opozície, „ktorých členovia sa otvorene hlásia k totalitným ideológiám“.

Rýchlejší pád komunizmu

Obyvatelia Slovenska si v stredu pripomínajú Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý je zároveň štátnym sviatkom. Brutálny zásah bezpečnostných zložiek ministerstva vnútra proti študentskej manifestácii na pražskej Národnej triede pred 32 rokmi pobúril verejnosť.

Do ulíc v nasledujúcich dňoch vyšli státisíce ľudí. Táto spontánna reakcia verejnosti, ktorá sa zvykne nazývať aj Nežnou revolúciou, urýchlila pád komunistického režimu vo vtedajšom Československu.

Vtedajší československý federálny parlament 29. novembra 1989 zrušil ústavný článok, ktorý komunistickému režimu túto moc zabezpečoval, a umožnil tak vznik nových politických strán a politickej plurality.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Milan LaurenčíkOndrej Šprlák
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita