Kubánka v diele Nesmrteľný tanečník vzdáva poctu všetkým tanečníkom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nesmrteľný tanečník
Foto: Jano Štovka.

BRATISLAVA 17. mája (WebNoviny.sk) – Umelecké teleso PUĽS pripravilo hudobno-tanečné divadlo, ktoré je oslavou života a zároveň poctou žijúcej choreografickej legende Jurajovi Kubánkovi.

Hudobno-tanečné dielo venované životnému jubileu 90 rokov maestra bude mať premiéru 17. mája 2019 na Veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove. O choreografiu a réžiu sa postaral Kubánkov žiak – Jaroslav Moravčík a hudbu skomponoval Július Selčan.

Zmysel pre rytmus

Otcom myšlienky, vytvoriť premiéru pod názvom Nesmrteľný tanečník bol Juraj Kubánka, ale choreografické stvárnenie a réžiu zobral do rúk Jaroslav Moravčík. Domnievam sa, že tejto úlohy sa zhostil skvele, ovládajúc  folklórny materiál z pomerne dlhého pôsobenia v SĽUKU. Opäť raz využíva svoj zmysel pre rytmus, viac či menej štylizovaný prejav, používa  netradičné  rekvizity, ktoré s humorom jemu vlastným zapracoval do svojich choreografií. V spolupráci s autorom hudby,  skladateľom a tiež dirigentom v tomto predstavení Júliusom Selčanom vytvorili hudobno-tanečné divadlo o tejto našej žijúcej legende slovenského folklóru. Pri plnom rešpektovaní podstaty umeleckého telesa  ľudový – umelecký – profesionálny,  prepája  scénické hudobné kompozície s tradičným folklórom  a v Moravčíkom rozpohybovanom  zbore, v  profesionálne nadštandardných  kompozíciách v našom umeleckom telese už tradične  perfektne využíva funkciu viachlasu ,“ vyjadril sa o predstavení riaditeľ PUĽSU Juraj Švantner.

Pocta všetkým profesionálom

Podľa režiséra Jaroslava Moravčíka je autorský projekt Juraja Kubánku „Nesmrteľný tanečník“ tak trošku aj jeho autobiografiou, ktorou chce maestro vzdať poctu, všetkým profesionálnym tanečníkom, spevákom a hudobníkom.

S veľkým rešpektom, pokorou i zodpovednosťou som prijal maestrovu ponuku na realizáciu choreografie a réžie tejto jeho myšlienky. Nesmierne si vážim túto dôveru. Ale keďže som mal možnosť dokonale spoznať Kubánkovu tvorbu i jeho náhľad na umenie, tak som sa do toho pustil a snažil sa dať do toho všetko, čo som sa od tohto velikána naučil. Som presvedčený o tom, že PUĽS je momentálne to najlepšie, čo tu v tejto oblasti máme. Toto teleso má neuveriteľnú energiu, vysokú interpretačnú a umeleckú úroveň a zároveň veľkú pokoru vo všetkých svojich umeleckých zložkách“, dodáva na záver Moravčík, podľa ktorého sa nesmrteľným môže stať každý z nás, ak sa na svet díva očami srdca a krásy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať