Kritika rwandskej vlády Paula Rusesabaginu z väzby neprepustili, obvinený je z 13 trestných činov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Paul Rusesabagina, center, whose story inspired the film "Hotel Rwanda", is led out in handcuffs from the Kicukiro Primary Court in the capital Kigali, Rwanda Monday, Sept. 14, 2020. A Rwandan court on Monday charged Paul Rusesabagina with terrorism, complicity in murder, and forming an armed rebel group, while Rusesabagina declined to respond to all 13 charges, saying some did not qualify as criminal offenses and saying that he denied the accusations when he was questioned by Rwandan investigators.
Foto: AP Photo/Muhizi Olivier

Rwandský súd vo štvrtok zamietol žiadosť Paula Rusesabaginu o prepustenie na kauciu. Kritik tamojšieho prezidenta Paula Kagameho tak bude musieť stráviť vo väzbe ďalších 30 dní.

Pred niekoľkými dňami ho v Rwande náhle uväznili a obvinili z 13 trestných činov vrátane spolupáchateľstva na vraždách, terorizmu, financovania povstalcov a náboru detských vojakov. V prípade dokázania viny mu hrozí až 25-ročné väzenie. Zatiaľ však nie je jasné, kedy sa proces začne.

Vrátiť sa nechcel

Paul Rusesabagina sa stal známym po tom, čo vďaka filmu Hotel Rwanda (2004) vyšlo najavo, že počas genocídy vo Rwande ako príslušník kmeňa Hutuov prichýlil v hoteli, ktorý riadil, stovky ohrozených Tutsiov. Počas genocídy v roku 1994 zahynulo približne 800-tisíc ľudí, väčšinou Tutsiov.

Rusesabagina, ktorého vo filme stvárnil herec Don Cheadle, žil v americkom exile od roku 1996, keď sa naňho v Rwande pokúsili spáchať atentát.

Ľudskoprávna mimovládna organizácia Human Rights Watch nedávno upozornila na to, že jeho tajomné zatknutie sa podobá „vynútenému zmiznutiu“. Rodina Paula Rusesabaginu sa domnieva, že ho uniesli počas cesty do Dubaja a nikdy sa z vlastnej vôle nechcel vrátiť do Rwandy.

Kritizoval vládu

Rusesabagina v ostatných rokoch kritizoval vládnu politiku v Rwande. Vládnucu stranu obviňoval z autoritárstva a presadzovania nálad proti Hutuom.

Ako uviedla AFP, Rusesabagina založil Rwandské hnutie za demokratické zmeny (MRCD) a viackrát verejne vyslovil podporu jeho ozbrojenému krídlu s názvom Národný oslobodzovací front (FLN), ktoré rwandská vláda považuje za teroristickú organizáciu. Rozsah Rusesabaginovej účasti na jej činnosti však nie je známy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia