Kriminalisti zadržali takmer päť a pol tony nelegálneho tabaku, škodu pre štát vyčíslili na necelých 650-tisíc eur

Nelegálny tabak, Finančná správa
Ide o druhý najväčší záchyt tabaku na Slovensku za posledné dva roky, ktorý sa podaril Kriminálnemu úradu finančnej správy. Foto: www.facebook.com

Kriminálny úrad Finančnej správy (KÚFS) zadržal temer päť a pol tony nelegálneho tabaku. Škoda pre štát je predbežne vyčíslená na necelých 650-tisíc eur. V rámci akcie Drotár v Žilinskom kraji zadržali na mieste aj dve osoby. Jednému z páchateľov už bolo vznesené i obvinenie zo spáchania zločinu krátenia dane a poistného.

Nelegálna výroba cigariet

V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov. Jedna z osôb by mala byť zapojená do organizovaného zločinu spojeného s nelegálnou výrobou cigariet na území Európskej únie. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Martina Rybanská.

Kriminalisti finančnej správy počas akcie Drotár odhalili ďalší prípad nezákonného skladovania a distribúcie tabakovej suroviny do iných členských štátov. Vykonali prehliadku nebytových a skladových priestorov. Tie si prenajímala obchodná spoločnosť, ktorá deklarovala, že sa v nich nachádza hnojivo. Namiesto neho však príslušníci KÚFS našli v 36 krabiciach viac ako 5,4 tony tabakovej suroviny,“ uvádza finančná správa.

Registračná povinnosť k dani

Obchodná spoločnosť ale neplnila registračnú povinnosť k dani z tabakových výrobkov a hoci vykonávala obchodnú činnosť, podávala nulové daňové priznanie na DPH.

Nelegálnou činnosťou podľa predbežných odhadov páchatelia okradli štát na spotrebnej dani z tabakových výrobkov o 547-tisíc eur a na DPH o ďalších 100-tisíc eur,“ informuje finančná správa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Rybanská
Firmy a inštitúcie Európska úniaFinančné riaditeľstvo SRKÚFS Kriminálny úrad finančnej správy