Vláda schválila Krajniakov infekčný príplatok 405 eur, chce takto oceniť ľudí v prvej línii v boji s COVID-19

Ministerstvo práce, Milan Krajniak
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 14. októbra 16:21

Zamestnanci zariadení sociálnych služieb a centier pre deti a rodiny dostanú tzv. infekčný príplatok v sume 405 eur.

Nová aplikácia pre zamestnancov

Pôjde o dotáciu na zamestnanca v pracovnom pomere, ktorý v čase krízovej situácie pracoval v zariadení počas nariadených karanténnych opatrení a bol v bezprostrednom kontakte s klientmi s ochorením COVID-19 v izolácii. Vyplýva to vládneho nariadenia, ktoré vo štvrtok s pripomienkami schválila vláda.

Viac o téme: Koronavírus

„Schválili sme to zatiaľ do konca roka, pred koncom roka vyhodnotíme pandemickú situáciu a ak to bude nutné, tak budeme pokračovať vo vyplácaní infekčného príplatku aj začiatkom budúceho roka,“ povedal po rokovaní vlády minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina).

Informoval tiež o novej aplikácii pre zamestnancov zariadení sociálnych služieb, ktorú ministerstvo vyvinulo v spolupráci s rezortom zdravotníctva a Slovenskou komorou psychológov. Zamestnanci zariadení sa podľa ministra budú vedieť vďaka aplikácii otestovať, či potrebujú psychologickú pomoc. „Ľudia v zariadeniach sociálnych služieb boli 1,5 roka pod veľkým tlakom a je s tým spojený stres, pocity úzkosti, nábehy na depresie,“ povedal Krajniak.

Koľko zamestnancov dostane príspevok

Ministerstvo práce a sociálnych vecí odhaduje, že v tomto roku dostane infekčný príplatok 1 850 osôb a v budúcom roku 3,7 tisíca zamestnancov zariadení sociálnych služieb a centier pre deti a rodiny.

Vyplatenie príplatku by si tak v tomto roku vyžiadalo 750-tisíc eur a v budúcom roku 1,5 milióna eur. „Cieľom poskytnutia infekčného príplatku je, okrem odmeny za prácu v infekčnom prostredí, aj zvýšenie motivácie v tomto prostredí pracovať, aby bola zabezpečená dostatočná starostlivosť o týchto klientov s primeraným personálnym zabezpečením,“ zdôvodňuje rezort práce a sociálnych vecí.

Podľa rezortu ide o ocenenie ľudí v prvej línii v boji s pandémiou v pobytových zariadeniach sociálnych služieb a v centrách pre deti a rodiny.

Infekčný príplatok navrhuje ministerstvo práce a sociálnych vecí poskytnúť vo forme dotácie na podporu humanitárnej činnosti. Pôjde o dotáciu pre zamestnanca nad rámec jeho mzdy alebo platu za kvalitné vykonávanie pracovných činností alebo za vykonanie práce presahujúcej rámec pracovných činností vyplývajúcich z dohodnutého druhu práce.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR