Kotlebovci by poštátnili energetiku, podľa SaS má vnášanie politiky do energetiky škodlivý vplyv

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrikár, elektrina
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 27. augusta (WebNoviny.sk) – Opozičné parlamentné strany majú rozdielny pohľad na budúcnosť slovenskej energetiky. Najsilnejšia opozičná strana SaS je presvedčená, že štát by mal predať zvyšné podiely v energetických podnikoch, ktoré nie sú monopolmi.

„Štát nemá čo byť akcionár v spoločnosti, ktorá má prirodzenú konkurenciu a pôsobí na voľnom trhu. Vnášanie politiky do energetiky je škodlivé pre ceny energií a mali sme to možnosť v minulosti vidieť už viackrát,“ zdôraznil pre portál vEnergetike.sk tímlíder strany SaS pre energetiku Karol Galek.

Negatívny vplyv štátu

Zásahy štátu do energetiky majú podľa neho negatívny vplyv na rozvoj tohto odvetvia, či už v prípade výstavby nových zdrojov, ako aj koncových cien energií.

„Z tohto dôvodu je potrebné dbať na dôsledné odpolitizovanie a liberalizáciu na strane výroby aj predaja. Je potrebné uvoľniť výstavbu nových, najmä decentralizovaných zdrojov elektriny, a to bez negatívneho vplyvu na štátny rozpočet či ceny pre konečného spotrebiteľa,“ dodal Galek.

Liberáli hovoria aj o zvyšovaní energetickej efektívnosti na Slovensku. „Najlacnejšou a súčasne aj najekologickejšou energiou je tá, ktorú nemusíme vyrobiť,“ konštatoval Galek.

Nezávislý regulačný dohľad podľa OĽaNO

Energetická politika štátu by sa mala v najbližších rokoch podľa hnutia OĽaNO zamerať na dve veci. „Na dôsledný a nezávislý regulačný dohľad, aby sa neopakovala situácia zo začiatku roka 2017, keď došlo ku skokovitému nárastu cien energií,“ uviedol tieňový minister financií a hospodárstva za hnutie OĽaNO Eduard Heger.

Následne by malo Slovensko implementovať aj záväzok voči Európskej únii a vyrábať viac elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. „Tiež je dôležité zvýšiť konkurenciu prepojením nášho trhu s trhmi okolitých štátov,“ myslí si Heger.

Veľká budúcnosť v malých elektrárňach

Hnutie Sme rodina vidí veľkú budúcnosť vo výstavbe malých vodných elektrární. „Na strane výroby energie nás predovšetkým trápi centralizácia veľkých projektov a malá návratnosť soláru, vetra a biopalív. Ako najperspektívnejšiu vidíme vodnú energiu,“ uviedol podpredseda hnutia pre ekonomiku Dušan Doliak.

Hnutie by chcelo vznik malých vodných elektrární s modernými turbínami, ktoré umožňujú stavať aj tam, kde to donedávna nemalo význam. „Dnešné telekomunikácie umožňujú riadiť elektráreň telemetricky, takže ani náklady na prevádzku nemusia byť vysoké,“ myslí si Doliak.

Podpredseda ĽS Naše Slovensko Milan Uhrík je presvedčený, že Slovensko by sa malo zamerať na budovanie čo najväčšej energetickej sebestačnosti a na zastavenie odlevu ziskov zo strategických podnikov, najmä elektrární, do zahraničia.

„Energetiku musíme vrátiť naspäť do rúk štátu a zveriť ju do riadenia schopných manažérov a odborníkov, nie politických figúrok. Ak dokážu profesionálni manažéri profesionálne riadiť firmy pre súkromných vlastníkov, nevidíme dôvod, aby ich nedokázali riadiť rovnako efektívne aj pre štát,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk Uhrík.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerKarol GalekMilan Uhrík
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoSaS Sloboda a Solidarita