Koniec vlny inflácie nie je na dosah, nemecké firmy chcú naďalej zvýšiť ceny svojej produkcie

Nemecko, ekonomika, peniaze
Foto: ilustračné, Getty images

Nemecké firmy naďalej chcú zvýšiť ceny svojej produkcie vo veľkom rozsahu. Vyplýva to z prieskumu mníchovského inštitútu Ifo.

Index očakávaného zvýšenia cien v nadchádzajúcich mesiacoch v nemeckej ekonomike v auguste nepatrne klesol, a to na 47,5 bodu z júlových 47,6 bodu.

Dodávatelia energií znášali ťarchu

Index očakávaného rastu cien potravín sa tiež znížil, ale z vysokej júlovej úrovne 99,4 bodu na augustových 96,8 bodu.

„Bohužiaľ, koniec vlny inflácie nie je na dohľad,“ povedal šéf oddelenia prieskumov v inštitúte Ifo Timo Wollmershäuser.

„Dodávatelia energií doteraz znášali hlavnú ťarchu prudkého rastu trhových cien elektriny a zemného plynu a len malú časť prenášali na spotrebiteľov. To sa pravdepodobne v nadchádzajúcich mesiacoch zmení, čo povedie k dvojcifernej inflácii. Znamená to, že spotrebitelia obmedzia svoju spotrebu a celková ekonomika sa v druhej polovici tohto roka zmenší,“ uviedol ďalej Wollmershäuser.

Odevný sektor vytŕča

Osobitne vysoký podiel výrobcov sa chystá svoje ceny zvýšiť v odevnom sektore a index očakávaného rastu cien v tomto odvetví v auguste stúpol na 89,2 bodu z júlových 84,6 bodu.

Index očakávaného zdraženia produkcie je vysoký aj v odvetví pohostinstva (76,4 bodu), v sektore produkcie obuvi a kožených produktov (71,2 bodu) či v odvetví výroby elektrických zariadení (71,3 bodu).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Timo Wollmershäuser
Firmy a inštitúcie Inštitút Ifo