Kolumbijský prezident žiada Kubu, aby zatkli veliteľov povstaleckej Národnej oslobodzovacej armády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ivan Duque
Prezident Kolumbie Ivan Duque (v strede). Foto: SITA/AP

BOGOTA 19. januára (WebNoviny.sk) – Kolumbijský prezident Iván Duque požiadal Kubu, aby zatkla desiatich veliteľov povstaleckej skupiny Národná oslobodzovacia armáda (ELN), ktorí sa nachádzajú v Havane.

Útok na policajnú stanicu

Stalo sa tak po tom, čo jeho vláda obvinila ľavicových povstalcov z útok na policajnú akadémiu v kolumbijskom hlavnom meste Bogota, ktorý si vyžiadal 21 mŕtvych.

Duque v piatok večer oznámil, že zrušil dekréty, ktoré im umožnili ako mierovým vyjednávačom žiť na Kube. „Celej Kolumbii je jasné, že ELN v skutočnosti netúži po mieri,“ povedal prezident v televíznom prejave.

Odborník na výbušniny

Kolumbijská vláda v piatok oznámila, že útok na policajnú akadémiu spáchal člen ELN, poslednej fungujúcej povstaleckej skupiny v krajine. José Aldemar Rojas bol odborníkom na výbušniny a pri útoku zahynul.

V súvislosti s činom medzičasom zadržali istého Ricarda Carvajala, ktorého obvinili z terorizmu. Zábery z bezpečnostných kamier ukazujú, že muž vystúpil z pick-upu značky Nissan, ktorý o desať minút neskôr Rojas použil pri útoku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iván Duque