Koľko ruských vojakov už zomrelo vo vojne na Ukrajine? Je to zakázaná téma a pozostalí majú mlčať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina, Rusko, vojna, invázia, útok,
Zničený obrnený transportér stojí na námestí mesta Makariv, 60 kilometrov západne od Kyjeva na Ukrajine, po ťažkej nočnej bitke v piatok 4. marca 2022. Foto: SITA/AP

Správy o ruských obetiach vo vojne na Ukrajine sú v Rusku „zakázaná téma“. Moskva v doterajšom priebehu invázie dosiaľ iba jediný raz informovala o počte padlých, keď ešte 2. marca uviedla, že zahynulo 498 vojakov.

Rastúci tlak na novinárov

Ako referuje spravodajský web BBC, existujú dôkazy o rastúcom tlaku na miestnych novinárov, aby nezverejňovali správy o ruských vojakoch zabitých v akcii.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Nemenovaný sibírsky novinár pre BBC povedal, že na úrovni regionálnej vlády dostali všetky miestne médiá pokyny, aby nezverejňovali žiadne údaje o stratách na Ukrajine.

„Boli prípady, keď miestni predstavitelia vyvíjali tlak na príbuzných obetí a prikazovali im, aby mlčali,“ povedal novinár s tým, že úrady tieto požiadavky zdôvodňovali tým, že „teraz nie je potrebné robiť rozruch“.

Počet obetí sa objavil aj v novinách

Informácie o počte zabitých ruských vojakov sa rôznia. Ukrajinci tvrdia, že Rusko prišlo o viac ako 15-tisíc vojakov, kým americké zdroje sú o čosi zdržanlivejšie a uvádzajú zhruba polovičný počet. Na webe ruských novín Komsomolskaja Pravda sa najnovšie objavil údaj o 9861 mŕtvych ruských vojakoch a 16 153 zranených.

Noviny tvrdia, že ich webstránka bola terčom hackerského útoku, no Kevin Rothrock, editor z nezávislého spravodajského webu v ruštine Meduza, ktorý sídli v Lotyšsku, naznačil, že zverejnenie údajov mohlo byť legitímnou chybou alebo aj činom „ďalšej Ovsjannikovovej“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať