Omyl, zámer alebo hackerský útok? Ruské noviny zverejnili počty mŕtvych a zranených vojakov na Ukrajine

Ukrajina, Rusko, vojna, invázia,
Ukrajinský vojak prechádza okolo zničeného trolejbusu a taxíka po ruskom bombovom útoku v Kyjeve na Ukrajine v pondelok 14. marca 2022. Foto: SITA/AP

Ruské noviny Komsomolskaja Pravda tvrdia, že ich webstránka bola terčom hackerského útoku, po tom, čo zverejnila vysoké počty vojenských obetí počas invázie na Ukrajinu.

Premrštené počty mŕtvych

Text na jej webstránke sa odvolával na brífing ministerstva obrany a pôvodne informoval o 9 861 mŕtvych ruských vojakoch a 16 153 zranených.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Neskôr text odstránili a noviny vydali vyhlásenie s tvrdením, že „rozhranie správcu webu bolo napadnuté a do publikácie bola pridaný výmysel“. Žiadne ďalšie ruské médiá dané počty nezverejnili, informuje spravodajský portál BBC.

Počty ruských obetí sú sporné. Podľa posledných oficiálnych údajov ruskej vlády zomrelo na Ukrajine 498 vojakov. Vyšetrovanie ruskej redakcie BBC však identifikovalo 557 vojakov, ktorí zomreli počas konfliktu.

Konzervatívny odhad je 7-tisíc obetí

Tento počet pritom nezahŕňa správy, kde sa obete vojny nedali identifikovať. Ukrajinská vláda hovorí o viac ako 15-tisíc mŕtvych ruských vojakoch, zatiaľ čo americké tajné služby minulý týždeň informovali o „konzervatívnom odhade“ viac ako 7 000 mŕtvych.

Napriek tvrdeniu o hackerskom útoku, editor z nezávislého spravodajského webu v ruštine Meduza, ktorý sídli v Lotyšsku, Kevin Rothrock naznačil, že zverejnenie údajov mohlo byť legitímnou chybou, ale aj činom „ďalšej Ovsjannikovovej“.

Odkazoval tak na redaktorku ruskej štátnej televízie Marinu Ovsjannikovovú, ktorá pred týždňom narušila hlavné večerné spravodajstvo, keď vošla do štúdia s transparentom s protivojnovým odkazom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom