Kolíková vyzvala generálneho prokurátora Žilinku, aby odstúpil z funkcie

Kolíková, Žilinka
Poslankyňa parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Mária Kolíková a generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: SITA - koláž SITA Webnoviny.
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslankyňa a bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) vyzvala generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby odstúpil z funkcie.

Uviedla to na margo Žilinkovho vyhlásenia, že Úrad špeciálnej prokuratúry nie je pre fungovanie prokuratúry nevyhnutný. Podľa generálnej prokuratúry je zároveň výlučnou právomocou zákonodarcu, pre akú organizáciu prokuratúry SR sa rozhodne.

Žilinka je ticho, keď idú zrušiť špeciálnu prokuratúru

„Považujem za nevídané, aby generálny prokurátor, osobitne ten, ktorý bol súčasťou špeciálnej prokuratúry, ktorý nikdy nijakým spôsobom nespochybňoval túto inštitúciu, bol ticho, keď idú zrušiť špeciálnu prokuratúru. A nielen, že sa nevie zastať špeciálnych prokurátorov, nevadí mu ani to, že vezmú spisy desiatkam špeciálnych prokurátorov a dajú ich krajským prokurátorom, ktorí o nich nič nevedia,“ upozornila poslankyňa.

Rezignoval na svoju funkciu a poslanie

Taktiež je podľa nej nevídané, že sa Žilinka neohradí ani voči spôsobu, akým chce nové zmeny zaviesť vláda Roberta Fica (Smer-SD). Kolíková zároveň informovala, že 30 špeciálni prokurátori vyjadrili odmietavé stanovisko voči plánovanému zrušeniu inštitúcie.

„Núti ma to prijať úvahu, že generálny prokurátor nie je slobodný pri svojom rozhodovaní. Ak takýmto spôsobom rezignoval na svoju funkciu, na svoje poslanie, má niečo ťaživé, čo ho obmedzuje vo svojom výkone funkcie,“ uviedla Kolíková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária KolíkováMaroš ŽilinkaRobert Fico
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRSaS Sloboda a SolidaritaSmer - SSDÚrad špeciálnej prokuratúry