Kľúčový podozrivý v korupčnom škandále siahajúcom do europarlamentu bude hovoriť výmenou za nižší trest

Pier Antonio Panzeri
Bývalý europoslanec a kľúčový podozrivý v korupčnom škandále Pier Antonio Panzeri. Foto: archívne, Marc Dossman/European Parliament/AP

Údajný líder skupiny zapojenej do korupčného škandálu Európskej únie sa rozhodol poskytnúť informácie výmenou za nižší trest. V utorok to oznámili belgickí prokurátori.

Pier Antonio Panzeri, ktorého minulý mesiac obvinili z korupcie, prania špinavých peňazí a členstva v zločineckej organizácii, a jeho právni zástupcovia podpísali memorandum, v ktorom ľutuje svoje činy, informovala kancelária federálneho prokurátora.

Katar aj Maroko odmietajú vinu

Podľa belgického zatýkacieho rozkazu vydaného na jeho manželku a dcéru, ktoré žijú v Taliansku, je Panzeri „podozrivý z politického ovplyvňovania členov pracujúcich v Európskom parlamente v prospech Kataru a Maroka“ výmenou za platby. Obe krajiny tieto obvinenia odmietajú.

Panzeri, ktorý bol v minulosti poslancom Európskeho parlamentu, založil skupinu Fight Impunity, teda Boj proti beztrestnosti, ktorá bola pravdepodobne krytím pre korupčnú schému.

V spomenutom memorande pritom Panzeri sľubuje, že povie vyšetrovateľom, ako schéma fungovala, aké finančné dohody uzavreli s inými krajinami, ako posielali peniaze, kto bol za plánom a čo mohli získať, ako aj mená ďalších, ktorí mohli byť neho zapojení.

Grécka europoslankyňa vo väzbe

Škandál sa dostal po pozornosti verejnosti začiatkom decembra, keď polícia vykonala viac ako 20 razií, najmä v Belgicku, ale aj v Taliansku, pričom našli stovky tisíc eur a zhabali mobilné telefóny, počítačové zariadenie a dáta.

Do väzby následne vzali Panzeriho, jeho bývalého asistenta Francesca Giorgiho, grécku europoslankyňu Evu Kaili, ktorá je zároveň Giorgiho partnerkou, a tiež šéfa neziskovej organizácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva KailiováFrancesco GiorgiPier Antonio Panzeri
Firmy a inštitúcie Európsky parlament