TOP ekologické komposty pre izbové rastliny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Woman in gloves pouring soil from a bag into a container for plants
Woman in gloves pouring soil from a bag into a container for plants. Female gardener transplants strawberry seedlings on the balcony. Horticulture and ecology farming concepts Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Pre tých, ktorí chcú vytvoriť zero-waste prostredie pre svoje izbové rastliny a súčasne využiť domáci odpad, existuje niekoľko typov kompostov, ktoré si môžete pripraviť doma. 

Kávová usadenina

Kávová usadenina je výborným zdrojom dusíka, ktorý je esenciálny pre rast a vývoj rastlín. Tento typ kompostu je ideálny pre kyslomilné izbové rastliny ako azalky, rododendrony alebo gardenie. Dusík pomáha podporovať  rast zelene a zlepšuje celkovú vitalitu rastlín. Kávovú usadeninu môžete použiť ako mulč na povrch pôdy, kde postupne uvoľňuje živiny, alebo ju môžete zmiešať priamo s pôdou pri presádzaní. Okrem živinového obsahu, kávová usadenina tiež pomáha odháňať škodcov a môže fungovať ako prirodzený repelent.

Coffee ground, Coffee residue is applied to the tree and is a natural fertilizer, Gardening hobby
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Rozdrvené vaječné škrupiny

Vaječné škrupiny sú skvelým zdrojom vápnika, ktorý je dôležitý pre správny rast rastlinných buniek a pomáha posilňovať štruktúru rastlín. Rozdrvené škrupiny môžete pridať priamo do pôdy, kde postupne rozpúšťajú vápnik, čo je obzvlášť prospešné pre rastliny trpiace na nedostatok tohto minerálu. Tento prístup je taktiež užitočný pre prevenciu kvetových chorôb, ako je napríklad kvetová hniloba pri paradajkách a paprikách. Vaječné škrupiny tiež zvyšujú pH pôdy, čo môže byť výhodné pre rastliny preferujúce mierne alkalické podmienky.

Banánové šupky

Banánové šupky sú bohaté na draslík, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie rastlinných buniek a podporuje zdravé kvitnutie a ovocie. Šupky môžete sušiť a rozdrviť na prášok, ktorý potom môžete pridať do pôdy alebo kompostu. Draslík tiež podporuje silné koreňové systémy a pomáha rastlinám lepšie zvládať stres z preplňovania vody alebo sucho. Banánové šupky sú taktiež zdrojom horčíka, ktorý je dôležitý pre chlorofyl a pomáha udržať listy zelené a zdravé.

GBanana peel against lush healthy plants in gardening background.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Kompostované zvyšky zeleniny a ovocia

Domáci kompost z kuchynských zvyškov zeleniny a ovocia poskytuje rôznorodé živiny, ktoré sú esenciálne pre rastliny. Tento kompost je bohatý na organickú hmotu, ktorá zlepšuje štruktúru pôdy a jej schopnosť udržiavať vlhkosť, čo je kľúčové pre zdravie izbových rastlín. Kompostované zvyšky taktiež zlepšujú drenáž pôdy, čo pomáha predchádzať problémom s premočením, ktoré môžu viesť k hnilobe koreňov. Pri výrobe kompostu je dôležité udržiavať správny pomer zelených a hnedých materiálov, aby sa optimalizoval proces rozkladu a zabezpečila rovnomernosť v uvoľňovaní živín.

Fruits and vegetable peelings and eggshells
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Herbálne zvyšky

Zostatky z prípravy byliniek, ako sú stonky a listy mäty, bazalky, alebo levandule, môžu byť kompostované a použité ako bohatý zdroj živín pre vaše rastliny. Tieto materiály dodávajú pôde prírodné oleje a vône, ktoré môžu minimalizovať škodcov a zároveň poskytujú  živiny, ktoré pomáhajú zlepšovať zdravie rastlín.

Čajové vrecúška

Použité čajové vrecúška sú vynikajúcim zdrojom organického materiálu pre kompost. Obsahujú teíny, ktoré môžu pomôcť zlepšiť štruktúru pôdy a zvýšiť jej kyslosť. Čajové vrecúška môžete premiešať do kompostu alebo ich priamo zakopať do pôdy blízko vašich rastlín. Ako vždy, uistite sa, že čajové vrecúška neobsahujú syntetické materiály, ktoré by sa nemali kompostovať.

Male hand adding a biodegradable teabag to a compost heap
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať