Obnoviteľná energia a najlepšie inovatívne riešenia v roku 2022

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Obnoviteľná energia a najlepšie inovatívne riešenia v roku 2022
Zdroj foto: Reprofoto YouTube

Minulý rok bol bohatý na výnimočné objavy, ktoré posunuli ľudstvo opäť ďalej. Obnoviteľná energia je nevyhnutnosťou a nasledujúce nápady na využitie vetra, slnka či vody môžu byť riešením budúcnosti.

Obnoviteľná energia je pre udržateľnosť našej planéty nevyhnutným riešením. Tu sú ďalšie najlepšie inovatívne startupy  v roku 2022, ktoré vyrábajú čistú a lacnú energiu a môžu tak plnohodnotne  nahradiť energiu získanú z fosílnych palív.

Netradičné samočistiace solárne panely generujú až o 40 % viac energie

Tradičné tvary solárnych panelov predstavujú obdĺžnikové alebo štvorcové bloky umiestnené na strechách. Zariadenie Smartflower od rovnomennej spoločnosti je však iné. Jeho tvar pripomínajúci kvetinu  sleduje pohyb slnka rovnako ako slnečnica, čo mu umožňuje vyrobiť až o 40 % viac energie oproti  bežným fotovoltaickým zariadeniam. Smartflower vyrába čistú a udržateľnú energiu pre domácnosti, autá alebo podniky a navyše vyzerá zaujímavo. Inteligentný systém pozostáva z 12 „okvetných lístkov“, ktoré sa otvárajú na začiatku dňa, keď vyjde slnko. Každý jeden okvetný lístok obsahuje solárne články a keď sa okvetné lístky na konci dňa zatvoria, zároveň sa aj vyčistia pomocou kefiek, ktoré sú umiestnené na zadnej strane každého panelu.

Plávajúca veterná turbína VAWT produkuje dvojnásobne viac energie ako ostatné turbíny

Nórska spoločnosť World Wide Wind (WWW) predstavila nový druh plávajúcej veternej turbíny s vertikálnou osou (VAWT). Systém revolučným spôsobom mení spôsob, akým zachytávame a využívame veternú energiu. Tento nový dizajn VAWT využíva dve sady protisebe rotujúcich lopatiek, ktoré poskytujú dvojnásobný výkon dnešných najväčších turbín. Spoločnosť tvrdí, že jej gigantická veterná turbína, ktorá môže mať výšku až 400 metrov, má schopnosť dosiahnuť bezkonkurenčný výkon.

Obnoviteľná energia a inovatívne nápady
Zdroj foto: worldwidewind.no

VAXA premieňa čistú energiu na udržateľnú výživu pomocou rias

Islandská spoločnosť VAXA prišla s unikátnym nápadom, ako využiť technológiu vertikálneho poľnohospodárstva na premenu čistej energie na udržateľnú výživu pomocou rias. Ich prelomová technológia s rovnakým názvom umožňuje mikroriasam rásť v interiéri, úplne nezávisle od vonkajších poveternostných podmienok. Utesnený a biologicky zabezpečený modul obsahuje LED svetlá a poskytuje celoročnú produkciu vysoko kvalitných čerstvých rias bez patogénov.

Zariadenie VAXA je integrované s jednou z najväčších geotermálnych elektrární na svete, ktorá využíva svoje vedľajšie produkty (prirodzené emisie CO2, horúcu a studenú vodu a 100 % obnoviteľnú energiu) na produkciu uhlíkovo neutrálnych mikrorias. Podľa webovej stránky spoločnosti sú riasy bohaté na bielkoviny a na rozdiel od iných rastlinných zdrojov, ako je sója, obsahujú kompletný profil esenciálnych aminokyselín a veľké množstvo fyko-živín.

Slnečná vež, ktorá vyrába palivo z vody a svetla

Tím vedcov z ETH Zürich objavil spôsob, ako vyrábať letecké palivo zo slnka, vody a oxidu uhličitého (CO2). Solárne zariadenie v tvare veže dokáže pomocou čistej energie produkovať syntetickú alternatívu k fosílnym palivám, ako je nafta. Podľa tvorcov je vyrábané palivo uhlíkovo neutrálne, udržateľné a jeho možné využívať v prúdových motoroch lietadiel. Hoci zariadenie v súčasnosti dokáže premeniť len asi 4 % slnečnej energie na benzín, vedci sa snažia tento výkon zvýšiť na viac ako 15 %.

Plávajúca veterná turbína SeaTwirl ukladá kinetickú energiu a stabilizuje napätie

Švédsky výrobca veterných turbín SeaTwirl vymyslel spôsob, ktorý ukladá kinetickú energiu. Táto technológia môže pomôcť optimalizovať rýchlosť otáčania veternej turbíny a stabilizovať kolísanie napätia. Spoločnosť uvádza, že riešenie funguje tak, že sa hmota presúva do stredu otáčania alebo z neho. Týmto spôsobom je možné udržiavať výstupný výkon pri menšom vetre a tým ho optimalizovať na zníženie výkyvov v elektrickej sieti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia