KĽDR je prístupné rokovaniam so Soulom, obnovia horúcu linku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kim vyhlásil vojnu Juhu
everná Kórea v sobotu oznámila, že so svojím južným susedom je vo vojnovom stave a všetky vzájomné záležitosti bude riešiť "podľa toho". KĽDR tiež varovala, že akákoľvek vojenská provokácia povedie k ozbrojenému konfliktu či jadrovej vojne. Ide o ďalšie ostré vyhlásenia zo strany KĽDR v dobe zvýšeného napätia medzi oboma krajinami. Južná a Severná Kórea sú technicky vo vojnovom stave, pretože kórejská vojna skončila v roku 1953 len prímerím, dohodu o prímerí však Severná Kórea nedávno vypovedala. Foto: SITA/AP Photo/KCNA

Južná Kórea súhlasí s prípravným stretnutím, no chce iné miesto

Južná Kórea prijala ponuku svojho severného suseda na uskutočnenie prípravných rokovaní pred budúcotýždňovým ministerským stretnutím v Soule.

KĽDR navrhla, aby sa prípravné, pracovné rozhovory konali v nedeľu v severokórejskom Kchäsongu. Južná Kórea by však dala prednosť ich konaniu v pohraničnej dedine Panmundžon v demilitarizovanej zóne.

„Stretnutie na pracovnej úrovni je nutné pred ministerským stretnutím, ktoré navrhol Juh,“ povedal hovorca severokórejského Výboru pre pokojné znovuzjednotenie Kórey.

SOUL 7. júna (WEBNOVINY) – Severná Kórea v piatok oznámila, že obnoví horúcu linku s Južnou Kóreou.

Stalo sa tak deň po tom, čo sa vo štvrtok obe Kórey nečakane dohodli na začatí dialógu o znovuotvorení spoločného komplexu, pričom Južná Kórea navrhla rokovania na ministerskej úrovni v Soule 12. júna.

Pchjongjang privítal rýchlu odpoveď Juhu a navrhol prvotnú diskusiu na nižšej úrovni už v nedeľu v Kchäsongu. Takzvanú horúcu linku, ktorá bola využívaná pri organizovaní dopravy medzi spoločným priemyselným parkom Kchäsongom a hranicou, Severokórejčania zrušili ešte v marci. Linka Červeného kríža slúžila na komunikáciu medzi vládami a nahrádzala tak neexistujúce diplomatické vzťahy.

Severná Kórea vo štvrtok oznámila, že je otvorená rokovaniam s Južnou Kóreou o znovuotvorení Kchäsongu, ktorý uzavrela v apríli. Išlo pritom o prvú odpoveď na ponuku Soulu, ktorý v máji navrhol rozhovory na vládnej úrovni.

Výbor pre mierové zjednotenie Kórey v Pchjongjangu oznámil ochotu režimu rokovať v stanovisku, ktoré priniesli vo štvrtok štátne médiá. Severokórejský návrh zahŕňal tiež ponuku diskusie o obnovení cezhraničnej turistiky zrušenej v roku 2008 ako aj o pokračovaní zjednocovania rodín rozdelených od Kórejskej vojny.

Severná Kórea z Kchäsongu začiatkom apríla stiahla všetkých 53 000 zamestnancov, odmietla rokovať o pokračovaní jeho prevádzky a Juhokórejčanom zakázala prístup do komplexu. Dôvodom bolo stupňujúce sa napätie medzi oboma susednými krajinami, ktoré súviselo s vyhrážkami Pchjongjangu o použití jadrovej zbrane voči Soulu.

Komplex ležiaci 10 kilometrov od hranice medzi znepriatelenými Kóreami vznikol v roku 2004 ako symbol vzájomnej spolupráce, ktorá doteraz pokračovala aj napriek napätiu v regióne. Spoločná zóna pre severokórejský režim predstavuje dôležitý zdroj príjmov a predošlé krízy vo vzťahoch medzi Pchjongjangom a Soulom na prevádzku nemali väčší vplyv.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať