Kiska dúfa, že ministerka školstva čo najskôr vyrieši situáciu v Slovenskej akadémii vied

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martina Lubyová, Andrej Kiska
Zľava: Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová a prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 1. augusta (WebNoviny.sk) – Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska dúfa, že ministerka školstva Martina Lubyová čo najskôr vyrieši situáciu v Slovenskej akadémii vied (SAV).

Kiska to povedal na brífingu s tým, že pozastavenie transformácie SAV na verejnú výskumnú inštitúciu „vyvoláva právne mätúci, chaotický stav, nad ktorým len môžeme pokrútiť hlavou a ubližuje vede“.

Prezident SR sa v utorok rozprával s predsedom parlamentu Andrejom Dankom aj predsedom vlády Petrom Pellegrinim. Obaja sú za to, aby sa transformácia čo najrýchlejšie a bez problémov dokončila.

Podpisy na zvolanie mimoriadneho výboru

Poslanci NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová a Miroslav Sopko spolu s poslancom za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Branislavom Gröhlingom v utorok na tlačovej besede oznámili, že idú zbierať podpisy na mimoriadne zasadnutie Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.

„Na zasadnutí sa zúčastnia obe strany. Ministerka školstva Martina Lubyová nás oboznámi, ako chce situáciu riešiť,“ vysvetlila Remišová s tým, že podpisy vyzbierajú tento týždeň a výbor zvolajú čím skôr.

Podľa Gröhlinga dôvodom, prečo nechce Lubyová registrovať SAV ako verejné výskumné inštitúcie, nie sú administratívne problémy, ale snaha SNS vyšachovať súčasné vedenie SAV a nahradiť ho svojimi ľudmi.

„Dúfam, že sa transformácia dokončí skôr, ako bude mimoriadny výbor. My nemáme dôvod niečo tajiť a myslím si, že väčšia časť pravdy je na našej strane. Jediné, čo nás tlačí, je čas. Zajtra už bude august a zamestnanci SAV musia dostať istú právnu istotu, že neprídu o prácu. Vedci majú hypotéky a súčasný stav im dáva dôvod odísť do zahraničia,“ povedal predseda SAV Pavol Šajgalík a dodal, že v piatok 27. júla poslali na ministerstvo školstva posledné potrebné dokumenty.

Podnet na Generálnu prokuratúru SR

Národná rada SR v minulom roku schválila zákon o verejnej výskumnej inštitúcii. Podľa tohto zákona sa mali od 1. júla organizácie SAV stať verejnými výskumnými inštitúciami. Akadémia mala do 1. apríla 2018 predložiť na ministerstvo školstva prvé podklady potrebné na transformáciu inštitúcií z rozpočtovo príspevkových organizácií na verejné výskumné inštitúcie a do 31. mája kompletnú dokumentáciu.

Ministerstvo školstva tvrdí, že našlo v dodaných podkladoch asi 40 nezrovnalostí. „Ešte 21. mája sme zaslali SAV výzvu na doplnenie potrebnej dokumentácie, ale doklady nie sú kompletné dodnes, nebolo preto možné vykonať registráciu,“ povedala šéfka rezortu školstva Martina Lubyová ešte 10. júla na brífingu a dodala, ministerstvo “potrebuje, aby SAV dodala vnútorné predpisy jednotlivých ústavov a ich zoznam majetku”.

„Inštitúcia, ktorá ešte nevznikla, nemôže predložiť vnútorný predpis. Ak boli splnené ostatné podmienky transformácie, tak majetky a práva prešli na verejné výskumné inštitúcie,“ vysvetlil právnik spoločnosti, ktorá vypracovala SAV právnu analýzu, aby posúdila jej súčasný stav.

Na základe právnej analýzy podala akadémia podnet na Generálnu prokuratúru SR za nečinnosť ministerstva školstva vo veci transformácie SAV. Z právnej analýzy podľa akadémie jednoznačne vyplýva, že ministerstvo školstva je povinné zapísať verejné výskumné inštitúcie do registra, keďže mu táto povinnosť (nie možnosť) vyplýva zo Zákona o SAV.

Medializované informácie zo strany SAV

Ministerstvo školstva upozorňuje, že viaceré medializované informácie zo strany SAV pri transformácii na verejné výskumné inštitúcie, sa nezakladajú na pravde.

Napríklad to, že SAV dodala do zákonom stanoveného termínu 31. mája na ministerstvo všetky dokumenty požadované zákonom alebo to, že ministerstvo požadovalo údaje nad rámec zákona a postupne zvyšovalo požiadavky, nie je pravda.

Ministerstvo si pri transformácii všimlo, že dochádzalo k netransparentnému konaniu pri evidencii majetku SAV. Nehnuteľný majetok uviedla bez špecifikácie a podpisu, iba s odkazom na číslo listu vlastníctva. Hnuteľný majetok a iné práva a pohľadávky neuviedla vôbec.

„Nemohli sme súhlasiť so spôsobom identifikácie hnuteľného majetku, ktorý bol uvedený neurčito a bez údajov, ktoré by ho umožnili identifikovať a oceniť. Napríklad bola tam identifikácia len inventárnym číslom a slovom superpočítač, mikroskop či traktor. My sme požadovali jednoznačnú identifikáciu majetku v súlade s inventárom. Za toto je ministerstvo obviňované, že stupňovalo požiadavky?“ pýta sa Lubyová.

Problém sa podľa ministerky rieši

Akadémia trvá na tom, že si svoje povinnosti potrebné na transformáciu splnila a zdôrazňuje, že urýchlene potrebuje zápis do registra. Verejné výskumné inštitúcie síce založené sú, ale nevznikli. Na to je potrebné, aby boli zapísané v registri.

„Inštitúcie momentálne nemôžu nakladať s peniazmi na nákup techniky, služobné cesty si zamestnanci hradia z vlastného vrecka, nie je možné zapájať sa do projektov či grantov. Nezanedbateľná je duševná ujma. V situácii, keď vedci necítia podporu zo strany štátu, ale čelia nezmyselným prekážkam, je atraktivita tohto povolania vážne ohrozená,“ povedala hovorkyňa akadémie Monika Hucáková.

Problém sa však podľa ministerky rieši. „Snažili sme sa SAV pomôcť preklenúť toto vákuum, školský výbor predložil novelu zákona o SAV, ktorá to mala riešiť tak, aby organizácie, ktoré nestihnú dodať dokumenty, mohli fungovať ďalej. Prezident Andrej Kiska však zákon vrátil a musíme to teraz spoločne so SAV riešiť,“ vysvetlila Lubyová s tým, že rezort SAV ponúkol, aby využila registráciu podľa platného zákona o verejných výskumných inštitúciách už teraz.

„Ministerstvo je pripravené spolu s rezortom financií a Úradom vlády SR pracovať s jej žiadosťami s vysokou prioritou tak, aby mohli byť prerokované vládou už v auguste,“ dodala Lubyová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaBranislav GröhlingMartina LubyováMiroslav SopkoPavol ŠajgalíkPeter PellegriniVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSAV Slovenská akadémia viedSNS Slovenská národná strana