Kim Čong-un vyzval severokórejskú armádu, aby sa pripravila na vojnu (foto)

Severná Kórea, Kim Čong un
Severokórejský vodca Kim Čong-un so svojou dcérou kontroluje delostrelecké cvičenie na neznámom mieste v Severnej Kórei, štvrtok 9. marca 2023. Foto: SITA/AP

Severokórejský vodca Kim Čong-un vyzval armádu, aby sa pripravila na „zbesilé prípravy na vojnu“ nepriateľov. Odkazoval tým zjavne na vojenské cvičenia amerických a juhokórejských síl.

Štátna tlačová agentúra KCNA informovala, že Kim, ktorý dozeral na cvičenia delostrelectva, naliehal na svojich vojakov, aby boli pripravení „v drvivej väčšine reagovať a zadržať“ vojenskú akciu nepriateľov Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR).

Jednotky v prvej línii by podľa neho mali vylepšiť svoje schopnosti, aby mohli vykonávať svoje dve hlavné strategické misie – „prvú odradiť vojnu a druhú prevziať iniciatívu vo vojne“.

Odpálených rakiet mohlo byť viac

Spomenuté cvičenia delostrelectva simulovali útok na juhokórejské letisko. KCNA nešpecifikovala, aké zbrane manévre zahŕňali ani koľko rakiet armáda vystrelila. Vo štvrtok juhokórejská armáda informovala, že zaznamenala vystrelenie balistickej rakety krátkeho doletu a preskúmava, či KĽDR neodpálila simultánne viacero striel.

Severokórejské noviny Rodong Sinmun v piatok zverejnili fotografie, na ktorých je vidno prinajmenšom šesť odpaľovaných rakiet.

Severná Kórea, Kim Čong un
Odpálenie severokórejských rakiet vysielali aj spravodajské relácie. Foto: SITA/AP

Manévrom sa prizerala aj jeho dcéra

Kim sa manévrom prizeral z pozorovacieho stanoviska spolu s vojenskými predstaviteľmi a jeho dcérou, ktorá sa pravdepodobne volá Kim Ču-ä a má desať rokov. Dievča sa ukázalo už na niekoľkých podujatiach súvisiacich s armádou, pričom po prvý raz to bolo v novembri pri teste medzikontinentálnej balistickej rakety.

Severná Kórea, Kim Čong un
Na tejto fotografii, ktorú poskytla severokórejská vláda, je vodca Severnej Kórey Kim Čong-un so svojou dcérou a vojenskými predstaviteľmi. Foto: SITA/AP

Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie v piatok vyzvalo KĽDR, aby prestala zvyšovať napätie „bezohľadnými jadrovými a raketovými programami a vojenskými provokáciami“.

Hovorca rezortu pre novinárov povedal, že Severná Kórea sa musí namiesto toho sústrediť na starostlivosť o živobytie ľudí a vydať sa cestou k budovaniu mieru na Kórejskom polostrove.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-un