KDH žiada od Doležalovho ministerstva vysvetlenie výmeny riaditeľa Slovenskej pošty, kritizuje aj vyjadrenie Sme rodina

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Andrej Doležal
Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Foto: archívne SITA/Andrea Mezeiová

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) žiada od Ministerstva dopravy a výstavby SR okamžité a jasné vysvetlenie v súvislosti s výmenou generálneho riaditeľa Slovenskej pošty, a. s., Martina Ľuptáka. Aktuálne dianie v štátnej poštovej spoločnosti podľa mimoparlamentného subjektu vzbudzuje vážne pochybnosti.

Ako KDH v stredu informovalo, je nezodpovedné meniť manažment spoločnosti pred uplynutím licencie na desať rokov (od 1. januára 2023), ktorá má pre ňu rozhodujúci význam, a pred kľúčovou vianočnou prevádzkou ako najdôležitejším obchodným obdobím roka.

Historicky najväčšia reforma

Kresťanskí demokrati považujú za zvláštne, že koalícia mení svojho nominanta Martina Ľuptáka (SaS), ktorého chválila za historickú reformu pošty. „Je nehorázne hovoriť o odštartovaní historicky najväčšej reformy, keď pošta vykazuje hlboké straty a na rok 2022 nemá schválený ani ročný plán, čo je v akomkoľvek biznise ťažký amaterizmus,“ uviedol podpredseda KDH Igor Janckulík. Od rezortu dopravy žiada, aby verejnosti predstavil, v čom táto „najväčšia reforma“ spočívala.

KDH kritizuje aj vyjadrenie hnutia Sme rodina, podľa ktorého je koniec Ľuptáka vo funkcii generálneho riaditeľa dôsledkom zmeny politickej reality. „Čo si pod tým máme predstaviť? Znamená to azda, že ide o obchodovanie s funkciami? A že záujem strany je nadradený nad záujmy občana?“ spýtal sa Janckulík.

Od rezortu dopravy žiada KDH jasné vysvetlenia zvláštnych pohybov pri nomináciách v štátnych firmách, predstavenie údajnej najväčšej reformy, ako aj koncept riadenia pošty v súvislosti s kľúčovou licenciou na 10 rokov.

Zmena politickej reality

Hnutie Sme rodina v utorok večer informovalo, že post generálneho riaditeľa štátnej spoločnosti Slovenská pošta už ďalej nebude zastávať Martin Ľupták. Zdôvodnilo to tým, že mu uplynul mandát a zmenila sa politická realita.

Ministerstvo dopravy a výstavby zároveň začne výberové konanie na uvoľnenú pozíciu. Aktuálne prebieha výber dočasného generálneho riaditeľa spomedzi interných manažérov Slovenskej pošty. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) vymenoval Ľuptáka na čelo štátnej poštovej spoločnosti s účinnosťou od decembra 2020.

Agentúra SITA v súvislosti s personálnou zmenou oslovila ministerstvo dopravy a výstavby a Slovenskú poštu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej DoležalIgor JanckulíkMartin Lupták
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSlovenská poštaSme rodina