KDH považuje „brexitový mandát“ za nespravodlivý, pre výsledok eurovolieb zvažuje podanie na súd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miriam Lexmann
Miriam Lexmann (vpravo) Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 27. mája 21:13

BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) – Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) zváži podanie na Ústavný súd SR. Dôvodom je, že hoci ich strana skončila vo voľbách do Európskeho parlamentu na štvrtom mieste pred Slobodou a Solidaritou, je to práve kandidátka ich strany, ktorej pripradol „brexitový mandát“.

KDH hovorí o nespravodlivosti

Miriam Lexmann teda môže do europarlamentu nastúpiť až po odchode Veľkej Británie z EÚ. Ako povedal podpredseda hnutia Pavol Zajac, KDH to považuje za nespravodlivé.

„Nie je pravda, že čakám na brexit. Vidím vyšší záujem v situácii, v ktorej sa celá Európska únia nachádza. To je napríklad udržať jednotu. Nemôžem povedať, že čakám netrpezlivo na brexit. Vidím vyšší záujem v tom, aby sa brexit nestal,“ povedala Lexmann s tým, že keď vidí, ako egoisticky sa správajú politici vo Veľkej Británii, myslí si, že Briti napokon z Únie odídu.

„Pokiaľ zvážime nejaké právne kroky, tak to nebude súvisieť s brexitom, ale s tým, že KDH sa snaží vnášať slušnosť a spravodlivosť do politiky,“ povedala možná budúca poslankyňa EP. Výsledok volieb sa podľa nej nedá považovať za spravodlivý.

14. mandát upravuje novela

Novelu, ktorá 14. mandát upravuje, prijali parlament začiatkom roka. Doteraz malo Slovensko 13 poslancov Európskeho parlamentu, po odchode Veľkej Británie by sme mali mať 14 mandátov.

Podľa pôvodného plánu malo byť Spojené kráľovstvo už mimo EÚ, zatiaľ sa tak nestalo. Na ostrovoch sa konali aj eurovoľby. Náš 14. europoslanec sa teda mandátu môžu ujať až po brexite. Pre náročnú vnútropolitickú situáciu v Spojenom kráľovstve je neisté, či sa to stane a kedy.

Europoslankyňa Miriam Lexmann ešte nevie, ako sa bude vyvíjať jej budúcnosť. Ako vysvetlila pre agentúru SITA, zatiaľ pokračuje jej pracovný pomer v Bruseli. Lexmann je riaditeľkou európskej pobočky Medzinárodného republikánskeho inštitútu.

„Boli sme dohodnutí, že keď nebudem zvolená, tak sa vrátim do práce a keď budem zvolená, tak prvým zasadnutím strácam svoju pozíciu,“ povedala s tým, že túto situáciu – keď ju občania zvolili, ale do parlamentu ešte nenastupuje, musí prebrať so svojim zamestnávateľom.

Svoj potenciál vidí na európskej úrovni

Lexmann priznala, že ešte nemá jasno, či by sa v prípade zotrvania Británie v EÚ chcela vrátiť na Slovensko a v nejakej forme pokračovať vo vnútornej politike. Na druhej strane ale podľa vlastných slov cíti záväzok voči svojim voličom pokračovať v politike.

Nechcem to spraviť tak, že sa úplne stiahnem a budem pokračovať na medzinárodnej úrovni tak, že budem viac-menej neviditeľná na Slovensku. To budem musieť nejako skĺbiť. Budem sa musieť rozprávať so svojím zamestnávateľom, do akej miery sa to bude dať,“ povedala. Svoj potenciál ale vidí na európskej úrovni.

Žijem a pôsobím tam 15 rokov, bola som tam aj ako diplomat. Poznám to veľmi dobre, mala som konkrétnu a jasnú predstavu čo a ako som tam chcela riešiť a meniť. Takú jasnú predstavu v rámci slovenskej politiky nemám, aj keď vďaka kampani som sa dozvedela o mnohých veciach, ktoré by sa dali riešiť na Slovensku. Ale toto je ešte príliš čerstvé,“ povedala.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miriam Lexmann
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieSaS Sloboda a Solidarita