KDH kritizovalo úroveň parlamentnej demokracie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pavol Hrušovský
Pavol Hrušovský Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) – Úroveň parlamentnej demokracie sa podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského za posledné štyri roky veľmi znížila a oslabila. Za najškandalóznejšie konanie označil Hrušovský dnes na tlačovej besede podpisovanie neprítomného predsedu SNS Jána Slotu Rafaelom Rafajom, za čo nebola vyvodená žiadna zodpovednosť. Druhým škandálom bol podľa neho verbálny útok ministra spravodlivosti Štefana Harabina na podpredsedu KDH Daniela Lipšica, ktorému sa vyhrážal basou. Harabin najskôr svoje výroky popieral, neskôr ich dokázali nahrávky. Vládna koalícia však nevyvodila žiadnu zodpovednosť.

Hrušovský kritizoval aj nepochopiteľné správanie predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý zmenil text schváleného zákona pred jeho odoslaním prezidentovi na podpis. Za ďalší prešľap považuje Hrušovský nezbavenie imunity poslanca Smeru-SD Jána Kvorku, o čo požiadala generálna prokuratúra. Kritike podrobil aj vulgarizáciu politiky, pričom spomenul výroky predsedu SNS Jána Slotu, ale aj predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara.

Podľa Hrušovského sa z NR SR vytratil dialóg, vznikol princíp: máme väčšinu, máme pravdu, zvykajte si. KDH to chce po voľbách zmeniť.

Predseda KDH Ján Figeľ privítal podporu spišských kňazov pre jeho stranu. „KDH víta každú úprimnú podporu. List je reakciou na stav spoločnosti a ponuku strán,“ povedal Figeľ. Podľa Hrušovského ide o postoj občanov, ktorí majú právo sa vyjadriť k veciam verejným. „Teší ma ich výzva,“ dodal. Spišskí kňazi požiadali veriacich i občanov, aby v júnových parlamentných voľbách podporili KDH.

Rešpektovanie väčšiny je esenciou demokracie, tvrdí Paška

Rešpektovanie väčšiny je esenciou a základom fungovania všetkých demokratických systémov. Týmito slovami zareagoval predseda Národnej rady SR Pavol Paška na dnešnú kritiku svojho predchodcu na tomto poste a dnešného šéfa poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského. „Ak my sme sa riadili týmto elementárnym predpokladom pre moc a pre parlamentarizmus, tak oni sa riadili heslom, keď on bol predsedom národnej rady, my väčšinu nemáme, my si ju kúpime,“ vyhlásil Paška na tlačovej besede. Nepáči sa mu, že „ľudia, ktorí si nedokázali väčšinu zabezpečiť štandardným spôsobom,“ kritizujú. Korumpovanie poslancov, ku ktorému sa podľa neho aj sami priznali, vníma ako najväčšiu hrozbu parlamentarizmu a demokracie.

Paška je presvedčený, že posledné štyri roky v národnej rade pod jeho vedením sa nijako nevymykali z obvyklostí demokratického parlamentu kdekoľvek vo svete. Ako tvrdí, bol omnoho stabilnejší a zvýšila sa tiež dôveryhodnosť tejto inštitúcie. V rokoch 2002 až 2006 bola dôveryhodnosť na úrovni 17 až 20 percent, dnes sa pohybuje medzi 35 až 41 percentami. „Uplynulé štyri roky považujem z pohľadu slovenského parlamentarizmu za veľmi úspešné,“ dodal.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján FigeľPavol Paška
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieĽS-HZDS Ľudová strana – Hnutie za demokratické SlovenskoSMER-SDSNS Slovenská národná strana