Kauza Súmrak sa podľa Kolíkovej mala dostať pred súd, Remišová volá po disciplinárke na Žilinku

Maroš Žilinka
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher

Kauza Súmrak, v rámci ktorej bol stíhaný bývalý predseda vlády Robert Fico a exminister vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer-SD), sa mala dostať pred súd. V stanovisku to skonštatovala opozičná poslankyňa a bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS). Podľa nej v čase, keď sa malo ukončiť vyšetrovanie, rušiť obvinenie nie je na mieste.

Nezávislý súd

Tu už mal zasiahnuť nezávislý a nestranný súd a buď sa mali oslobodiť spod viny alebo mal mať možnosť súd rozhodnúť, že došlo k spáchaniu viny,“ uviedla Kolíková.

Zároveň povedala, že dosiahnuť efektívnosť vyšetrovaní, ktoré majú pomôcť Slovensku očistiť sa z korupcie, je ešte dlhá cesta.

A to, ako sa v tom zmieta osobitne generálny prokurátor pri využívaní ustanovenia paragrafu 363, je smutný príbeh. Paragraf 363 treba zúžiť a treba dať priestor tomu, aby sa korupčné trestné činy dostali čo najskôr na súd,“ dodala Kolíková s tým, že súdy majú povedať, či došlo alebo nedošlo k spáchaniu trestných činov.

Pomohol nominantom

Podľa vicepremiérky a šéfky strany Za ľudí Veroniky Remišovej nie je toto prvýkrát, čo generálny prokurátor pomocou paragrafu 363 pomohol nominantom, či priamo politikom strán Smer-SD a Hlas-SD.

Súčasný stav je zodpovednosťou všetkých, ktorí za zvolenie Maroša Žilinku v parlamente hlasovali. Po kauzách ako únos Vietnamca, zneužívaní paragrafu 363 a nadbiehaní ruskej propagande je najvyšší čas, aby pani prezidentka podala na Maroša Žilinku disciplinárny návrh, keďže pri súčasnom zložení parlamentu sa 90 zásadových a statočných poslancov potrebných na tento úkon nenájde,“ doplnila Remišová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária KolíkováMaroš ŽilinkaRobert FicoRobert KaliňákVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Hlas-SDSaS Sloboda a SolidaritaSMER-SDZa ľudí