Imrecze klame s otvorenými očami, vyhlásil Kažimír po ďalšom pojednávaní v kauze podplácania

Peter Kažimír
Guvernér NBS Peter Kažimír. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 4. septembra 17:10

Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v pondelok pokračoval proces s guvernérom Národnej banky Slovenska Petrom Kažimírom v kauze podplácania.

Na programe pojednávania bol výsluch viacerých svedkov, pričom jedným z nich bol kľúčový svedok obžaloby, bývalý šéf finančnej správy František Imrecze.

Vylúčenie verejnosti

Na súd tiež boli predvolaní Imreczeho nástupkyňa vo funkcii Lenka Wittenbergerová a bývalý viceprezident finančnej správy Daniel Čech. Všetci traja svedkovia už boli právoplatne odsúdení v korupčných kauzách. Samosudca zároveň rozhodol o vylúčení verejnosti z dôvodu zachovania bankového tajomstva, aj keď to obhajoba v pondelok nežiadala.

Imrecze po svojej výpovedi novinárom povedal, že sa k nej nemôže vyjadriť, keďže je to nariadenie súdu. Rovnako svoju výpoveď nekomentovali ani Wittenbergerová a Čech. „Niekedy je užitočné sa pozrieť do očí darebáka, ktorý vás chce zničiť len preto, aby si zachránil vlastný zadok,“ povedal Kažimír a dodal, že Imrecze klame s otvorenými očami. Pojednávanie v tejto veci bude pokračovať 18. septembra.

Kažimír vinu odmieta

Peter Kažimír je obžalovaný z toho, že bývalému šéfovi finančnej správy Františkovi Imreczemu na prelome rokov 2017 až 2018 ako minister financií poskytol úplatok 48-tisíc eur za zabezpečenie nadmerných odpočtov DPH pre viaceré spoločnosti.

Obžalovaný vinu odmieta. Podľa jeho obhajcu Ondreja Mularčíka je obžaloba nezákonná a podaná narýchlo a účelovo. Jediným dôvodom je podľa neho zámer dostať Petra Kažimíra preč z funkcie guvernéra NBS.

Rozpory vo výpovediach a paragraf 363

Petra Kažimíra pritom už súd uznal trestným rozkazom za vinného z podplácania a uložil mu peňažný trest vo výške 100-tisíc eur.

Pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, súd uložil obžalovanému aj náhradný trest odňatia slobody vo výmere dva roky.

Keďže však obžalovaný, ako aj Úrad špeciálnej prokuratúry podali proti verdiktu odpor, vo veci bolo vytýčené hlavné pojednávanie.

Guvernéra Národnej banky Slovenska a bývalého ministra financií Petra K. ešte vo februári obžalovali pre trestný čin podplácania.

Obžaloba sa podľa Úradu špeciálnej prokuratúry týka podozrenia z korupčnej trestnej činnosti v súvislosti s daňovými kontrolami voči viacerým obchodným spoločnostiam.

Generálna prokuratúra SR ešte minulý rok v júni v dôsledku zistených porušení zákona v neprospech obvineného zrušila prostredníctvom paragrafu 363 obvinenie voči Petrovi Kažimírovi.

Obvinenie totiž podľa prvého námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu vzniklo len na základe výpovedí jediného spolupracujúceho obvineného.

Tým je bývalý šéf Finančnej správy SR František Imrecze. Ten podľa Kanderu vo veci vypovedal viackrát a v jeho výpovediach sú výrazné rozpory. Polícia však neskôr obvinenie vzniesla opätovne.

Peter Kažimír podľa obžaloby žiadal v roku 2016 od prezidenta Finančnej správy SR Františka Imreczeho informácie o daňových konaniach viacerých spoločností ako aj zabezpečenie vyplatenia nadmerných odpočtov DPH vo výške tri milióny eur. V tejto súvislosti podľa prokuratúry Imreczemu poskytol úplatok vo výške 48-tisíc eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel ČechFrantišek ImreczeJozef KanderaLenka WittenbergerováPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaŠpecializovaný trestný súd v PezinkuÚrad špeciálnej prokuratúry