Kauza Dobytkár pokračovala čítaním zápisníc o výsluchu obvineného podnikateľa, vypovedal aj Bödör

Norbert Bödör
Nitriansky podnikateľ Norbert Bödör. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 12. októbra, 16:03

V korupčnej kauze známej ako Dobytkár sa v stredu na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici čítajú zápisnice o výsluchu obvineného Petra Kubu, ktorý po svojej výpovedi na poslednom pojednávacom dni v septembri odmietol odpovedať na otázky prokurátora.

Obžalovaný v čítaných zápisniciach objasňuje transakcie, ktoré vykonával. Po ich prečítaní by mal pred súdom vypovedať obžalovaný nitriansky podnikateľ Norbert Bödör.

Legalizácia príjmov

„Peter Kuba vo svojej výpovedi potvrdil, že mi požičal vlastné legálne získané prostriedky a potvrdil, že všetky finančné toky medzi nami boli bezhotovostné a všetky v súlade s písomnými zmluvami uzavretými medzi nami,“ uviedol k prečítaným zápisniciam obžalovaný Ľubomír Partika.

„Jeho výpoveď potvrdzuje, že jeho vzťah s Ľubomírom Partikom sa mňa nijako netýkal. Je nepochybné, že sa žiadne finančné prostriedky nelegalizovali a obvinenie je proti mne účelovo vykonštruované,“ dodal po prečítaní zápisníc obžalovaný Norbert Bödör.

Na svojej nevine stále trvá

„Chcem uviesť, že som nikdy nespáchal žiadny trestný čin a nelegalizoval som žiadne financie z trestnej činnosti. Preto od začiatku tvrdím, že som nevinný,“ uviedol v úvode svojej výpovede obžalovaný Norbert Bödör s tým, že skutok a konanie, ktoré sú mu kladené za vinu v obžalobe, sú podľa neho nejasne formulované.

„Obžaloba prokurátora v 83 skutkoch nevidí, že som niečo spáchal, ale napriek tomu som v nich obžalovaný,“ konštatoval obžalovaný a doplnil, že predpoklad prokurátora vychádza zo svedectva jediného svedka, ktorý ho má z počutia.

Doplnenie výpovede

Bödör ďalej uviedol, že otázky procesných strán zodpovie až vtedy, keď bude popísaný a spresnený skutok, ktorého sa mal dopustiť a bude teda vedieť, proti čomu sa má brániť.

„Obžalovaný využil svoje právo vypovedať v rozsahu, v akom uznal v súčasnom stave za vhodné. V prípade spresnenia skutku tak, ako sa ho obžalovaný domáha, bude mať možnosť svoju výpoveď doplniť, ak sa tak rozhodne,“ povedal prokurátor po výpovedi Bödöra.

Podľa senátu obžaloba vznáša proti mnohým veciam z obžaloby výhrady. „Je na vás, či urobíte korekcie, alebo neurobíte korekcie,“ povedal sudca Ján Hrubala prokurátorovi s tým, aby sa konanie nenaťahovalo.

Bez akýkoľvek dôkazov

„My v podstate od vznesenia obvinenia kritizujeme prokurátora, ktorý celkom jednoznačne spolu s vyšetrovateľmi nevedeli naformulovať ani len, čo nám chcú klásť za vinu. Dnešná reakcia senátu to len potvrdila,“ uviedol po skončení pojednávacieho dňa obhajca Norberta Bödöra Marek Para.

Obhajca Michal Kaliňák ho doplnil v tom, že v úvodných pojednávaniach sa „nijakým spôsobom nepodarilo prokuratúre zadovážiť, predložiť, alebo preukázať akýkoľvek dôkaz, ktorý by nielenže svedčil o nejakom zavinení, alebo aspoň o nejakej účasti v tomto priestore“.

Pojednávanie bude vo štvrtok 13. októbra pokračovať výpoveďami štatutárnych zástupcov obžalovaných právnických osôb.

Konanie pod nátlakom

Čiastočne priznal spáchanie trestných činov nepriamej korupcie, resp. podplácania hlavný obžalovaný veterinár Ľubomír Kropil. Trestné činy prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti poprel. Obžalovaný Kropil sa obhajoval tým, že prostredníctvom svojej firmy pomáhal vypracovávať žiadosti na Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA).

Kropil v svojej výpovedi tiež konštatoval, že svoje výpovede v rámci prípravného konania urobil pod nátlakom vo väzbe a v zlom zdravotnom stave. Vypovedali už aj Martin Kvietik a Ľubomír Partika, pričom obaja popreli skutky, z ktorých sú obžalovaní. Svoju vinu vo výpovedi poprel aj podnikateľ Kuba, ktorý uviedol, že suma, ktorú mal legalizovať, je vymyslený blud a bankové transakcie podrobne objasnil.

Zločin prijímania úplatku

Vinu vo všetkých skutkoch priznal obžalovaný bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas. Vyhlásenie obžalovaného Miklasa o vine súd prijal a vyhlásil, že dokazovanie sa v jeho prípade nevykoná a súd bude rokovať iba o výroku o treste, pričom nevylúčil vypočutie tohto obžalovaného. Väčšina ďalších obžalovaných vinu poprela alebo sa odmietla vyjadriť, pričom Kropil nebol prítomný. Jedna z obžalovaných právnických osôb bola súdom vyňatá na samostatné konanie.

Počas dvoch pojednávacích dní vo februári a v marci prečítal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) obžalobu pozostávajúcu z popisu 95 prevažne korupčných skutkov. Osem fyzických a päť právnických osôb obžaloval prokurátor hlavne zo zločinov prijímania úplatku, z obzvlášť závažných zločinov legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zo spolupáchateľstva.

Rozsiahly spisový materiál

ÚŠP podal v tomto prípade obžalobu ešte v auguste minulého roka na osem fyzických osôb a päť právnických osôb. Konkrétne v kauze korupcie spojenej s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Bödör, finančník Kvietik, podnikateľ Kuba, bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj K., bývalý výkonný riaditeľ PPA Partika, veterinár Kropil, právnik Milan K. a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Miklas.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v auguste minulého roka povedal, že kauzy Dobytkár sa týka rozsiahly spisový materiál, ktorý obsahuje 75 zväzkov v rozsahu asi 35-tisíc strán. Len skutková časť obžaloby má v tomto prípade viac ako 100 strán. Trestná činnosť bola podľa prokuratúry spojená s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z PPA a bola rozdelená do dvoch vetiev.

V obidvoch bolo odovzdaných a následne zlegalizovaných niekoľko miliónov eur. Dôkazná situácia je podľa Lipšica v tomto prípade silná. Riaditeľ odboru všeobecnej kriminality ÚŠP Vladimír Kuruc po podaní obžaloby uviedol, že u piatich obžalovaných osôb v prípade uznania viny hrozí prepadnutie majetku. Doplnil, že niektorým hrozia vysoké tresty, ktoré sa blížia k hranici 20 rokov väzenia.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil vyšetrovanie kauzy Dobytkár v júli 2021. Polícia počas vyšetrovania zdokumentovala 95 skutkov. Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka K. na samostatné konanie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicJán HrubalaĽubomír KropilĽubomír PartikaMarek ParaMartin KvietikMichal KaliňákNorbert BödörPeter KubaViktor MiklasVladimír Kuruc
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRNAKA Národná kriminálna agentúraPPA Pôdohospodárska platobná agentúraŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry