Aktualizované: Katalánske referendum si vyžiadalo prvé potýčky, polícia použila štíty aj pelendreky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Referendum v Katalánsku
Katalánske referendum si vyžiadalo potýčky Polícia použila proti ľuďom štíty a podľa televíznych záberov aj pelendreky. Barcelona, 1. október 2017. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 1. októbra, 11:42

BARCELONA 1. októbra (WebNoviny.sk) – V Katalánsku sa aj napriek nesúhlasu španielskej vlády v nedeľu koná referendum o nezávislosti od Španielska.

V Barcelone a ďalších mestách prichádzali už pred úsvitom do škôl a na ďalšie miesta určené na hlasovanie ľudia, ktorí sa tam chceli pripojiť k rodičom, deťom a aktivistom. Tí zotrvali vo volebných miestnostiach aj napriek príkazu úradov, ktoré im nariadili odchod do nedeľňajšieho rána, konkrétne do 6:00.

Prvé potýčky

Katalánske referendum o nezávislosti od Španielska si vyžiadalo prvé potýčky. Civilná garda rozbila kladivom sklo na vstupných dverách a použili tiež kliešte, aby sa dostali do volebného centra, kam mal prísť hlasovať regionálny prezident Carles Puigdemont.

Pred budovou v meste Sant Julià de Ramis sa polícia dostala do potýčky s ľuďmi čakajúcimi na hlasovanie. Zatiaľ nie je známe, či niekto utrpel zranenia. Ako píše agentúra AP, polícia použila štíty a podľa televíznych záberov aj pelendreky. Španielska centrálna vláda trvá na tom, že referendum je protiústavné.

Kroky španielskej vlády

Španielska vláda sa v snahe zabrániť referendu za posledné týždne uchýlila okrem iného k zatýkaniu a vypočúvaniu starostov katalánskych obcí či raziám v priestoroch patriacich katalánskej regionálnej vláde, kde španielski policajti zhabali takmer desať miliónov hlasovacích lístkov a listiny pre volebné komisie.

Civilná garda tiež zablokovala softvér, pomocou ktorého malo viac ako 2300 hlasovacích miest zdieľať výsledky a ľudia prostredníctvom neho tiež mali mať prístup k online hlasovaniu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Carles Puigdemont