Kanada, Lotyšsko
Moment zo zápasu medzi Kanadou a hráčmi Lotyšska. 14. máj 2018 Foto: SITA/AP

HERNING 14. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti Kanady nebodovali naplno v druhom zápase po sebe, celkovo v treťom na 82. majstrovstvách sveta v hokeji v Dánsku. Hráčov Lotyšska zdolali 2:1 až po predĺžení v pondelkovom stretnutí B-skupiny v Herningu.

Napriek rozpačitému výkonu si „javorové listy“ zaistili postup do štvrťfinále. O prienik medzi najlepších osem tímov šampionátu ešte v utorok zabojujú Lotyši vo vzájomnom súboji s Dánmi. Bližšie majú k postupu Dáni, ktorí sú aktuálne na štvrtom mieste o bod pred Lotyšmi. Duel mal aj slovenského zástupcu v podobe druhého čiarového rozhodcu Petra Šefčíka.

Obhajcovia strieborných medailí Kanaďania si utorok zahrajú proti Nemcom, teoreticky ešte môžu poskočiť na 2. miesto v „béčku“.

Kanaďania vstúpili do zápasu podľa očakávaní a už po necelých troch minútach viedli. Mladý útočník New Yorku Islanders Anthony Beauvillier využil zmätok pred bránkou Lotyšov, uplatnil zámorský dôraz a doklepol puk za bránkovú čiaru zmäteného brankára Kristersa Gudlevskisa. Potom však „javorové listy“ stratili dych. Lotyšsko zodpovedne bránilo a Kanade chýbala efektivita.

Výsledkom bol vyrovnávajúci gól rovnako iba 20-ročného obrancu Kristiansa Rubinsa – jeho strela od modrej čiary prepadla cez klbko hráčov, a aj vďaka teču, zaskočila gólmana Darcyho Kuempera. Tlak Kanady nepriniesol ovocie a duel dospel do predĺženia, kde po 36 sekundách ukázal Connor McDavid svoju extratriedu. Na dvakrát a navyše zo vzduchu rozhodol o druhom bode pre Kanadu.

MS v hokeji 2018 (B-skupina)

• Herning

Kanada – Lotyšsko 2:1 po predĺžení (1:0, 0:0, 0:1 – 1:0)
Góly: 3. Beauvillier (Pageau, Barzal), 61. McDavid (Nugent-Hopkins) – 42. Rubins (Roberts Bukarts, Blugers)
Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Reneau (USA), Wehrli (Švaj.) – Malmqvist (Švéd.), ŠEFČÍK (SR), 2966 divákov