Kanadská tretia najsilnejšia strana si za predsedu zvolila príslušníka sikhizmu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jagmeet Singh
Nová demokratická strana si zvolila za svojho predsedu sikha Jagmeeta Singha. 2. Októbra, 2017 Foto: SITA/AP

OTTAWA 2. októbra (WebNoviny.sk) – Jedna z najväčších kanadských politických strán Nová demokratická strana si zvolila za svojho predsedu sikha Jagmeeta Singha. Stal sa tak prvým predstaviteľom etnickej menšiny, ktorý bude viesť jednu z hlavných politických strán v krajine.

Singh získal už v prvom kole volieb predsedu ľavicovej strany 53,6 percenta hlasov, čím bezkonkurenčne vyhral nad tromi ďalšími kandidátmi. Pripadla mu tým neľahká úloha obnoviť politickú stranu, ktorá vo voľbách v roku 2015 stratila 59 parlamentných kresiel.

Nová demokratická strana je momentálne v kanadskom parlamente tretia najsilnejšia a má 44 z 338 kresiel. Singh sa chce zamerať na problémy ako klimatické zmeny, urovnanie vzťahov s pôvodnými obyvateľmi a volebnú reformu. Politik je tiež známy svojím nezameniteľným štýlom a nosením farebných turbanov.

Nová demokratická strana hľadala nového lídra od apríla 2016, keď z predsedníckeho postu odvolali Toma Mulcaira. Najbližšie federálne voľby sa v Kanade uskutočnia v roku 2019.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať