K útoku „osamelého vlka“ v Las Vegas sa prihlásil Islamský štát

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Las Vegas Streľba
Foto: SITA/AP

KÁHIRA 2. októbra (WebNoviny.sk) – K streľbe na country festivale v americkom Las Vegas, pri ktorej v pondelok ráno (nedeľa večer miestneho času) zahynulo najmenej päťdesiat ľudí a ďalšie stovky utrpeli zranenia, sa prihlásila teroristická skupina Islamský štát (IS).

V stanovisku, ktoré zverejnila v angličtine a španielčine prostredníctvom svojich obvyklých komunikačných kanálov, IS uvádza, že páchateľ útoku pred niekoľkými mesiacmi konvertoval na islam a „operáciu vykonal ako odpoveď na naše výzvy útočiť na krajiny koalície“. Pod koalíciou myslí IS krajiny, ktoré sa podieľajú na operáciách proti nej v Sýrii a Iraku.

Agentúra AP upozorňuje, že Islamský štát sa často hlási aj k útokom páchateľov, ktorých väzby na túto organizáciu sa nedajú vystopovať. Podľa mienky expertov na terorizmus je možné, že niektoré z týchto útokov s IS v skutočnosti nesúvisia a organizácia sa na nich chce iba „priživiť“.

Podobné pochybnosti existujú aj v prípade streľby na festivale v Las Vegas, ktorej páchateľom bol 64-ročný biely Američan z Nevady Stephen Paddock. Polícia sa podľa doterajšieho vyšetrovania domnieva, že šlo o útok „osamelého vlka“.

 

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Islamský štát