Slovenskú národnosť uviedlo počas sčítania takmer 84 percent obyvateľov Slovenska, šesťstotisíc ľudí sa hlási k menšinám

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
vlajka, stožiar
Foto: ilustračné, Getty images

K slovenskej národnosti sa v sčítaní prihlásilo viac ako 4,5 milióna obyvateľov s trvalým pobytom. Podiel slovenského obyvateľstva je takmer 84 percent z celkového počtu obyvateľov.

Vyplýva to z výsledkov sčítania obyvateľov, domov a bytov, ktoré Štatistický úrad SR zverejnil na stránke scitanie.sk.

Menšiny tvoria vyše 10 percent

Druhou najčastejšie uvádzanou národnosťou bola maďarská, ku ktorej sa prihlásilo viac ako 422-tisíc ľudí, čo predstavuje 7,75 percenta z celkového počtu obyvateľov s trvalým pobytom. Rómsku národnosť uviedlo viac ako 67-tisíc obyvateľov, čo zodpovedá 1,23 percentám.

Národnostné menšiny na Slovensku tvoria podľa sčítania 10,8 percenta obyvateľstva s trvalým pobytom. K rozličným menšinám sa prihlásilo 600-tisíc ľudí.

K českej národnosti sa prihlásilo necelých 29-tisíc obyvateľov, čo je viac ako pol percenta obyvateľstva s trvalým pobytom. K rusínskej národnosti sa prihlásilo 23 746 obyvateľov a obyvateliek Slovenska.

Ukrajinskú národnosť v sčítaní uviedlo viac ako 9 400 obyvateľov a obyvateliek a vyše 3 300 ich uviedlo nemeckú národnosť.

Tisíce ľudí uviedli inú národnosť

Na Slovensku tiež žije 596 osôb hlásiacich sa k židovskej národnosti, ale aj temer 3 800 osôb, ktoré uviedli poľskú národnosť.

Obyvatelia sa v sčítaní hlásili aj k moravskej, ruskej, vietnamskej, bulharskej, chorvátskej, srbskej, rumunskej, albánskej, rakúskej, gréckej, sliezskej, čínskej, talianskej, kórejskej, ale aj anglickej, francúzskej, tureckej, iránskej, írskej či kanadskej národnosti.

Inú národnosť uviedlo 8 888 obyvateľov a obyvateliek. Národnosť nebola zistená u 295 558 osôb, čo predstavuje 5,42 percenta z celkového počtu obyvateľov.

Žilinský kraj je najslovenskejší

Najvyšší podiel obyvateľstva slovenskej národnosti je v Žilinskom kraji, a to 95,05 percenta. Nasleduje Trenčiansky kraj, kde žije vyše 94 percent obyvateľov slovenskej národnosti. Tretí najvyšší podiel obyvateľov, ktorí v sčítaní uviedli slovenskú národnosť, má Prešovský kraj, a to 88,48 percenta.

Nasleduje Bratislavský kraj s viac ako 86 percentami slovenského obyvateľstva, Banskobystrický kraj s 82,01 percentami a Košický kraj s čosi vyše 80 percentami obyvateľov hlásiacimi sa k slovenskej národnosti.

Najmenší podiel obyvateľstva slovenskej národnosti je podľa výsledkov sčítania v Nitrianskom kraji, kde ju uviedlo 70,31 percenta obyvateľov a obyvateliek. Na predposlednej priečke skončil Trnavský kraj s vyše 73-percentným podiem slovenského obyvateľstva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR