Juhovýchod Austrálie sužuje viac než stovka lesných požiarov, plamene vážne zranili hasiča

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Austrália, požiar
Foto: ilustračné, SITA/AP

Lesné požiare na juhovýchode Austrálie spôsobili vážne zranenia jednému hasičovi a zničili niekoľko domov. V sobotu o tom informovali tamojšie úrady.

Šesťdesiatšesťročný dobrovoľný hasič Neville Smith utrpel vážne popáleniny v piatok počas hasenia požiaru neďaleko mesta Tenterfield v Novom Južnom Walese.

V súčasnosti je v nemocnici v Brisbane, hlavnom meste štátu Queensland, a jeho stav je podľa lekárov kritický, no stabilný. Podľa úradov vyčíňa v susedných štátoch Queensland a Nový Južný Wales od piatka 110 požiarov. Zničili už najmenej 21 domov.

Tento rok bol zatiaľ v Austrálii výnimočne teplý a suchý. To spôsobilo, že sú tráva a lesy na juhovýchode vyprahnuté a veľmi horľavé, čo je počas začínajúceho leta veľmi nebezpečné. Sezóna lesných požiarov by teda mala byť podľa predpovedí horšia ako zvyčajne.

„Požiare v septembri a ich vážnosť nám ukazujú, aká strašná sezóna lesných požiarov nás čaká v nadchádzajúcich mesiacoch,“ povedala novinárom premiérka Nového Južného Walesu Gladys Berejiklian.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať