Izraelský minister Ganc oznámil odchod z vojnového kabinetu, Netanjahu údajne znemožňuje víťazstvo v Pásme Gazy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Benny Ganc
Izraelský minister Benny Ganc oznamuje odchod z trojčlenného vojnového kabinetu. Pondelok, 9. jún, 2024. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister izraelského trojčlenného vojnového kabinetu Benny Ganc v nedeľu oznámil, že v ňom končí. Krok centristického politika bezprostredne neohrozuje premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý má stále pod kontrolou väčšinovú koaličnú vládu. Predseda vlády sa však stáva viac závislým na jeho krajne pravicových spojencoch.

Znemožňuje víťazstvo

Ganc vyhlásil, že Netanjahu znemožňuje „úplné víťazstvo“ v Pásme Gazy a že vláda musí postaviť návrat rukojemníkov zadržaných militantným hnutím Hamasnad politické prežitie“.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Už v máji politik pohrozil rezignáciou, ak Netanjahu do 8. júna nepredloží nový plán pre povojnové Pásmo Gazy.

Konferenciu zrušil

Plánovanú tlačovú konferenciu v sobotu však zrušil po dramatickej záchrane štyroch izraelských rukojemníkov pri jednej z najväčších takýchto izraelských operácií počas vojny v palestínskej enkláve. Útok si podľa zdravotníckych predstaviteľov v Pásme Gazy vyžiadal najmenej 274 mŕtvych Palestínčanov vrátane detí.

Ganc je dlhodobý rival Netanjahua, no pridal sa k jeho koalícii a vojnovému kabinetu, keď útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra rozpútal vojnu v Pásme Gazy, aby tým prejavil gesto národnej jednoty. Jeho prítomnosť tiež zvýšila dôveryhodnosť Izraela u jeho medzinárodných partnerov. Ganc má dobré pracovné vzťahy s predstaviteľmi USA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Benjamin NetanjahuBenny Gantz
Firmy a inštitúcie Hamás